Tırmanış Duvarları Birliği Ve 2019 Zirvesi

Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu (UIAA)’nun 1990’ların başında verdiği bir karar sadece kaya tırmanış bölgelerini korumakla kalmadı, yepyeni bir endüstrinin de kapılarını araladı. Aradan geçen 26 senelik süreç, tırmanış sporunun olimpiyat sahnesine katılmasına yetti de arttı.

Indoor tırmanış endüstrisinin başladığı 90’lı yılların öncesinde insanlar, kaya tırmanışına uygun kırsal bölgelere akın ediyordu. Doğal hayatı tehlikeye sokan bu durum karşısında UIAA, yarışma tırmanışlarını yapay duvarlara taşıyarak hem doğal hayatı korumuş oldu hem de şehir hayatındaki insanlar için yepyeni bir alternatif doğurdu.

Rock Out Tırmanış Salonu, Emerald Coast

İlerleyen yıllarda gelişen teknolojiyle beraber kapalı alanlarda yapılan tırmanış sporuna ilgi arttı. Renkli tutamaklar, eğimli duvarlar, büyük elementler… Spor tırmanış endüstrisinde artık tırmanış duvarları ve tutamakları üreten markalara rastlar olduk. Walltopia, Entre-Prises, Flathold ve 360HOLDS uluslararası yarışma duvarlarında gördüğümüz markalardan sadece bazıları. Tırmanış sektöründeki bu firmalar, her geçen yıl ürünlerine çeşitli yenilikler getiriyor ve bu yenilikler tırmanış yarışmalarına uygulanıyor. Bu süreci takip eden ülkeler de haliyle başarıyı yakalıyor. Peki tüm bu yeniliklerden insanlar nasıl haberdar olabiliyor? Sevgili sporseverler, bu yazımızda işte tam olarak bu sorunun cevabını arayacağız.

Tırmanışa Dair Her Şeyi Öğrenebileceğiniz Bir Zirve

Tırmanış Duvarları Birliği (Climbing Wall Association), 2003 yılından beri spor tırmanış camiasındaki her bir bireye tam olarak bu noktada yardım ediyor.

Spor tırmanış endüstrisini oluşturan iki büyük kitle mevcut: biri markalar, diğeri ise markaların ürettiklerini kullanan tırmanış salonu sahipleri, rota yapıcılar, antrenörler, koçlar ve sporcular. Bu markalar tutamaklardan tutun kaya tırmanış ayakkabılarına, kıyafetlerden telefon aplikasyonlarına kadar üreten bir kesim. Tırmanış Duvarları Birliği işte bu iki büyük kitleyi her yıl bir araya getirmekle kalmıyor, sektörün önde gelen isimleriyle eğitimler düzenleyerek sahip olunan bilgilerin yenilenmesine yardımcı oluyor.

Tutamak üreticilerinin ürünlerini sergiledikleri Tırmanış Duvarları Birliği Zirvesinden.

Spor tırmanışın sosyal bir topluluk yaratmada güçlü bir araç olduğuna inanan birlik Colorado’da, 13-17 Mayıs tarihleri arasında 13. Tırmanış Duvarları Birliği Zirvesi düzenledi. 1000 katılımcıyla bu zamana kadarki en kalabalık zirveye ev sahipliği yapan Tırmanış Duvarları Birliği, 40’ın üzerinde workshop ve eğitim düzenleyerek spor tırmanışın her anlamda gelişmesinde büyük rol oynadı.

Geçtiğimiz senelerde sadece spor tırmanış endüstrisinin gelişimine odaklı çalışan zirve bu sene, gelişmeyi pozitif yollarla daha kolay nasıl yaparız üzerine yoğunlaştı. Bu yoğunlaşma ciddi anlamda programa yansımış durumda. Öyle ki, konferansın programına şöyle baktığınızda eğitim başlıklarındaki çeşitlilik dikkatinizi çekecektir. Sizler için aşağıya bir kaç ilgi çekici panel başlığını ekledim. Yazının kaynakça kısmında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Müşterilere nasıl hizmet edilmeli? (Tırmanış salonu sahipleri için)
  • Başarılı bir tırmanış yarışması organize etmenin yolları.
  • Indoor tırmanış endüstrisinde büyüme.
  • Tırmanış salonlarında finansal yönetim.
  • Spor tırmanış olimpiyatlarda: Neden? Nasıl? ve sonrasında ne olacak?
  • Tırmanışı genç nesille tanıştırmak. (Bu eğitim, 1Climb gibi mükemmel bir organizasyonun kurucusu Kevin Jorgeson tarafından verildi.)

Bir Sponsordan Çok Daha Fazlası: Walltopia

Tırmanış Duvarları Birliği Zirvesi’nin ana sponsoru Walltopia, organizasyon boyunca çeşitli panellerle sektördeki insanlarla bilgi paylaşımında bulundu. Halihazırda birçok tırmanış salonun yapımında imzası bulunan marka, gelecek planlarıyla da büyük ses getiriyor. Geçtiğimiz aylarda Sırbistan Spor ve Spor Hekimliği Enstitüsü ile masaya oturan Walltopia, Sırbistan’a büyük bir tırmanış kompleksi yapmak için kolları sıvadı. Proje tamamlandığında IFSC’ ye bağlı uluslararası yarışmalardan en az bir ayağının Belgrad’ta yapılması bekleniyor.

Walltopia gibi birçok önemli markanın ürünlerini ve projelerini tanıttığı organizasyonda öne çıkan bazı gelişmeleri sizler için derledim.

Zirvede Öne Çıkanlar

1- Dual Texture Tırmanış Duvarları (Bir kısmı sürtünmesiz malzemeden yapılan duvarlar)

”Biz her zaman sınırları zorlamanın bir yolunu arıyoruz.”

Kyle Wilson, IMPACT Tırmanış Duvarları’nın kurucusu ve CEO

Pürüzsüz tutamaklar ve elementler uzun zamandır birçok tırmanış salonunun rotalarına ruh katıyor. Bu tutamaklar negatif yüzeylerle birleşince ya da pozitif eğime sahip duvarlarda elementlerle bir araya gelince ortaya harika boulder problemleri çıkıyor. Bu yenilik artık duvarların kendisinde de olacak. Kanada merkezli duvar üreticisi IMPACT, ürettiği pürüzsüz plastik plakalarla salonlarımızdaki duvarlara yepyeni bir soluk getireceğe benziyor. Her duvara ve her eğime uygun tasarımların yapılabiliyor oluşu, ürünün rota yapıcılar tarafından en beğenilen yanı oldu. Aynı tutamak takar gibi duvarlara eklenebiliyor. Fiyat ise istenen boyuta göre değişiklik gösteriyor. Bu uygulama Kanada’daki tırmanma duvarlarında yerini almaya başladı.

Dual Texture tutamaklara bir kaç örnek. Nubs Climbing Tech

2- Tutamak Temizleme Makinası – KleanHolds

Tıpkı bulaşıklarınızı yıkar gibi tutamaklarınızı temizlediğinizi düşünün. Otomotiv sektöründe parça yıkamada kullanılan bu gibi makineler, üzerinde bir takım değişiklikler yapılarak tırmanış sektöründe kullanılmaya başlandı. Avrupa’daki bazı salonlarda gördüğümüz KleanHolds, 15 dakikada tutamakları yıkamakla kalmıyor ciddi oranda su tasarrufu da yapıyor. İşletmenizde fazla gelen su faturasına artık son!

3- Modüler Çatlak Duvarı

Adam Ondra’nın birinci olduğu, sezonun ilk bouldering yarışmasını hatırladınız mı? Erkekler final rotalarının sonuncusu çatlak tırmanışlarında kullanılan bazı teknikler gerektiriyordu. Adam’ın Utah ve Yosemite’de yaptığı çeşitli tırmanışlar bu teknikleri deneyimlemesini sağladı ve altın madalyayı kaptı. Peki diğer 5 yarışmacı? Onların böyle bir deneyimi olmadığından, son final rotasında bir etki yaratamadılar. İlerleyen yarışmalarda bu tip rota tasarımlarıyla karşılaşacak mıyız diye sorarsanız, uluslararası rota yapıcılar ve şeflerin her gün yeni şeyler denediği bir ortamda, neden olmasın?

Bu noktada Dave Yerian ve Don Mealing’in aklına portatif, taşınabilir, duvarlara rahat entegre edilebilir bir çatlak duvarı oluşturma fikri geldi. Fikir mantıklıydı çünkü bir tırmanış salonuna kalıcı çatlak duvarı oluşturmak hem maliyetli hem de fazladan iş yükü oluşturuyor. Tek tip çatlak olması da ekstradan sıkıcı bir durum. Ürünün 30 farklı tasarımı ve çatlak mesafesinin değişilebilir olması, Dave ve Don’un sektörün ihtiyacına yönelik bir ürün ürettiklerini söyleyebiliriz.

Çatlak tırmanışının uluslararası yarışmalarda uygulanışı. Adam Ondra, Meiringen Bouldering Dünya Kupası’nda

4- BelaySAFE, Tırmanışa başlamak hiç bu kadar güvenli olmamıştı.

BelaySAFE, neredeyse Asya’daki tüm duvarların olmazsa olmazı. Cihazın mucidi Halil Ngah’ın amacı bu ürünü tüm Avrupa ve Amerika’daki duvarların bir parçası haline getirmek.

Tırmanışa yeni başladığınız zamanlarda bilgi veya tecrübe eksikliğinden kaynaklanan belli başlı kazalar olması muhtemel. Özellikle üstten emniyetli tırmanışlar ”daha güvenli” olduğu gerekçesiyle emniyet alma işi pek ciddiye alınmaz. Bu noktada emniyetçilerin ve tırmanıcıların imdadına BelaySAFE yetişiyor. Mekanizma, içinde ipi dolandırarak iniş süresini uzatıyor ve rahat bir iniş sağlıyor.

5-Teknolojiyi Salonlarımıza Taşıyan Bir Sistem: E-Walls

Walltopia’nın teknolojiyi salonlarımıza taşıdığı ”e-walls” sistemi.

Aynı altyapıya ve donanıma sahip iki büyük tırmanış salonu düşünün. Bunlardan biri İstanbul’da diğeri ise Antalya’da olsun. Sizin İstanbul’da tasarladığınız rotayı Antalya’daki partneriniz telefonundaki uygulama sayesinde kendi duvarına uygulayabiliyor ve tırmanabiliyor. Hayali bile güzel…

Tırmanış Duvarları Birliği Zirvesi’nin ana sponsoru Walltopia, Amerika’daki birçok salonda kullanılan e-walls sistemini anlattı. Bu sisteme sahip salonlar ilk bakışta bir uzay mekiğinin içini andırsa da, internet üzerinden tırmanıcıların birbiriyle rota paylaşmasına olanak tanıyor. Bir telefon aplikasyonu ile rahatça salonunuzdaki duvara rotayı entegre edebilir ve aynı yazılım üzerinden rota hakkında geri bildirim verebilirsiniz. Bu sistem, birden fazla noktada büyük tırmanış salonu olan yöneticiler için can simidi niteliğinde çünkü düzenli rota yenilemek ve yeni rotalara mesai harcamak büyük bir iş yükü. Bu noktada e-walls altyapısına sahip rota ve tutamaklar, salonun bir kısmındaki rotaların sürekli yenilenmesini ve müşterilerin sıkılmamasını sağlıyor.

İngiliz tırmanış efsanesi Ben Moon’un geliştirdiği ”MoonBoard” antrenman duvarları

Aslında tırmanış dünyası paylaşılabilir rotalara çok da yabancı değil. E-walls’dan önce de Ben Moon’un tırmanma duvarlarımıza kattığı ”MoonBoard” ile tırmanıcılar, 40 derecelik eğimde çılgın boulder problemlerini çözüyordu. MoonBoard da aynı e-walls gibi telefon aplikasyonu üzerinden çalışan bir sisteme sahip. Dünyanın birçok yerinden tırmanıcılar, oluşturdukları rotaları tahmini zorluk derecesiyle beraber aplikasyona yüklüyor ve kişiler oluşan bu rota havuzundan dilediği rotayı seçip duvarına yansıtabiliyor. Walltopia’nın tasarımından farklı olarak MoonBoard’ta tutamakların altındaki noktalar yanıyor. (Resimdeki gibi)

Tırmanış Duvarları Birliği Zirvesi sergi alanı

Organizasyon sorumlusu Emily Moore: ”Biz bu organizasyonda kişileri olabildiğince düşünmeye ve bazı soruların cevaplarını aramaya zorluyoruz. Etkinliğe katılan herkesin ‘Neden buradayım? Bu zirvede öğrendiklerim iş hayatımda ne gibi artıları olacak?’ gibi soruları kendilerine sormalarını istiyoruz. Eğer bu sorulara net cevaplar verebilirlerse, hem sporun hem de endüstrinin pozitif yönde gelişmesi açısından büyük bir yol katedebiliriz.”

Binlerce insan her yıl bu gibi etkinliklerde bir araya gelip sporun geleceği ve gelecek nesiller için bilgi paylaşımda bulunuyorlar. Hadi bizde kendimize bir soru soralım. Neden önümüzdeki sene bu organizasyonda yer almayalım? Bir sonraki zirve 13-15 Mayıs tarihlerinde, yine Kolorado Loveland’ta olacak.

Yapılacaklar listemize ekleyelim mi? Ne dersiniz?

Kaynaklar:

https://www.climbingwallsummit.org/conference-sessions-schedule

https://www.climbingbusinessjournal.com/6-cwa-products-you-should-know-about/

http://gymrealmmanager.com/

https://www.walltopia.com/en/climbing-walls/harmonized-walls

https://www.climbingwallsummit.org/

https://www.climbing.com/places/the-state-of-climbing-gyms-in-2018/

https://climbingwallindustry.site-ym.com/

https://www.climbingbusinessjournal.com/what-you-missed-at-this-years-cwa-summit/

https://www.climbingbusinessjournal.com/exhibitor-roundup-2019-cwa-summit/

https://www.1climb.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.