Spor Tırmanış Los Angeles 2028 Yaz Olimpiyatlarına Dahil Edildi!

2028 Los Angeles Olimpiyat Oyunlarında yer alması planlanan 28 spor branşı, 3 Şubat’ta Pekin’de düzenlenen 139. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Oturumu’nda kesin olarak onaylandı. Bu gelişmeyle birlikte spor tırmanış, Tokyo ve Paris’in ardından Los Angeles’ta da yer alacak.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu geçtiğimiz Aralık ayında, 2028 Los Angeles Yaz Olimpiyatlarında yer alacak 28 sporluk tam listeye kaykay ve sörf ile birlikte spor tırmanışın da dahil edilmesi gerektiğini tavsiye etmişti. Pekin’de yapılan oylama neticesinde, boks, modern pentatlon ve ağırlık kaldırma gibi organizasyonun uzun yıllar parçası olmuş oyunlar yerine, olimpiyatların “genç kitle odaklı” olarak tabir ettiği sporlar kabul edildi. Özellikle bu üç sporun Kaliforniya’da yoğun olarak yapılıyor oluşu, IOC’nin yerel kitleyi büyük ölçede oyunlara çekmek istediğini gösteriyor. Bahsettiğimiz amaçla bağlantılı olarak IOC’nin, spor tırmanış gibi hem seyircisinin hem de sporcusunun ağırlıklı olarak Z jenerasyonundan oluştuğu sporları bünyesine katarak genç kitleyi oyunlara daha çok çekmek istediğini söyleyebiliriz.

Spor tırmanışın Amerikalı yıldızı Nathaniel Coleman, bu gelişmeyi kutlamak adına branşı temsilen bir logo tasarladı. Özellikle “A” harfindeki doğa ve yapay duvarlarda kullanılan elementleri tasvir eden (en azından bizim öyle yorumladığımız) logo, Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu (IFSC) ve Los Angeles Olimpiyatlarının resmi hesaplarından paylaşıldı. (Youtube’taki videoya buradan göz atabilirsiniz.) 2020 Tokyo Olimpiyatlarında gümüş madalya kazanarak Amerika spor tarihine geçen başarılı sporcu, Los Angeles 2028 için şunları söyledi:

Spor tırmanış bana yıllar içinde karmaşık problemler çözmekten yoldaşlığa ve onun sayesinde kurulan özverili topluluklara kadar çok şey öğretti.“Tırmanışın Olimpiyatlar tarafından benimsenmesi gerçekten de sporun gücünü ispatlar nitelikte ve umarım bu yerel topluluk duygusunu Los Angeles’taki izleyiciler için küresel sahneye çevirebiliriz.”

Peki ya format?

Geçtiğimiz Tokyo Olimpiyatlarında 20 kadın ve 20 erkek sporcu, “3 disiplin 1 madalya” diye tabir ettiğimiz “kombine” formatında yarıştılar. Kısaca hatırlatmak gerekirse örneğin, “Bouldering” fotoğrafında gördüğümüz isim Avusturya’dan Jakob Schubert, Tokyo’da bronz madalyanın sahibi oldu. 20 kişinin arasından hız disiplinini 7. sırada, bouldering yarışmasını 5. sırada ve lider etabını 1. sırada tamamlayarak 7x5x1 = 35 puan aldı. Öte yandan Tokyo şampiyonu Alberto Gines Lopez ise hızda 1. boulderda 7. ve lider disiplininde 4. oldu ve toplamda 28 puan alarak hem Schubert’in önüne geçti hem de altın madalyanın sahibi oldu.

Birbirinden farklı dinamikleri olan bu branşları aslında 3 farklı spor olarak düşünebiliriz. Özellikle hız tırmanışı, olimpiyatlar kesinleştiği günden itibaren tartışmaların odağındaydı; neyse ki gelecek oyunlar özelinde format değişikliğine gidildi. Hız disiplini, 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarında kombine formatından çıkarılarak, madalyası olan, ayrı bir yarışma olarak yer alacak ama bouldering ve lider tırmanış yine beraber değerlendirilecek. Bu gelişmeyle birlikte hem Paris’e iki katı sporcu katılabilecek hem de tırmanıcılar olimpiyatlara gidebilmek için deyim yerindeyse yeni bir spor öğrenmeye çalışmayacaklar. Peki ya Los Angeles? 2028’deki format henüz belirsizliğini koruyor, seneye bu zamanlarda netleşir diye düşünüyorum. Tahminim, bouldering ve lider tırmanışın da birbirinden ayrılacağı yönde ki eğer olursa, spor tırmanış için yeni bir çağ başlamış demektir.

Kaynaklar

  • IOC’nin internet sitesindeki konuyla ilgili haber
  • IFSC’nin internet sitesindeki haber (üsttekinin aynısı)
  • 2020 Tokyo sıralaması ve puanlar | Erkekler Final

Climbing Posts olarak diğer sosyal mecralarımıza da bekleriz (mesela podcast de yapıyoruz) 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.