SÜREÇ…

Türkiye’nin güzide tırmanış salonlarından DuvarX’in kurucularından Sercan İlkbağ ile DuvarX Yaz Ligi’ni ve arkasındaki ”Süreç”i konuştuk.

Sevgili Sercan İlkbağ, öncelikle bana ve Climbingposts’a zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Sizinle DuvarX’in kuruluş sürecini Socrates’te konuşmuştuk ama ben yine de sormak istiyorum, salonun açıldığı günden bugüne kadar ki zamanı nasıl özetlersiniz?

Aslında bu konuda söyleyeceklerim çok fazla ama kısaca özetlemek gerekirse, keyifli fakat beklediğimizden zor ve emek isteyen bir süreçti. Ülkemizdeki spor tırmanışın durumunu dünya ile kıyaslarsak, henüz emekleme evresinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Biz ve tırmanışa gönül veren belirli bir kesim dışında, tamamen yalnız başına olduğumuz yadsınamaz bir gerçek ama buna rağmen elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Doğası gereği, sürekli canlı tutmamız ve yenilik yapmamız gereken bir disiplin olduğu için yüksek motivasyon ve fiziki dayanıklılık gerektiriyor. Bir halı saha veya standart bir spor salonu gibi tesisi kurup biraz daha geri planda bekleyebileceğimiz bir işletme değil. Tam olarak bir üst çatısı; kurumları veya endüstrisi olmadığı için de, sporun tanıtımını elimizdeki imkanları kullanarak biz yapmak zorundayız. Tüm bunları üst üste koyduğunuzda çok yıpratıcı olduğunu ve eğer gerçekten gönül vermiyorsanız yapılacak bir iş olmadığını söyleyebilirim.

Serkan Ercan ile 1. Etap rota yapımı sonrası.

Geçtiğimiz yaz, büyük bir tırmanış yarışması organize ettiniz ve 4 aylık bir sürece yaydınız. Hazırlık süreci nasıldı?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yarışmalar tırmanış salonlarının bir parçası olmalı. Tırmanışı senelerdir hem dünya kupaları hem de salonlar özelinde takip ediyorum ve yaklaşık 15 ülkede 50’ye yakın salonda tırmandım diyebilirim. Tırmanış salonlarının hepsinde de düzenli organizasyonlar ve yarışmalar yapıldığı için, biz de ayı yeniden keşfetmedik aslında. Hem salona hareket getirmek hem de tırmanıcıları motive etmek için ve biraz da tırmanışı tanıtmak adına zaten planımızda olan; yapmamız gereken bir organizasyondu. Açıldığımız ilk yaz doğal olarak hareketli geçti, ardından kış döneminde biraz daha sistemi oturtmaya ve ayaklarımızı yere basmaya çalıştık, sonrasındaki yaz dönemine dinamizm getirmek ve tırmanış camiasına heyecan kazandırmak adına yaz ligi organizasyonuna giriştik.

DuvarX’in şef rota yapıcısı Ahmet Güner ve 2. Etabın şef rota yapıcısı Zorbey Aktuyun.

Türkiye tırmanışının büyük isimlerinden Zorbey Aktuyun, Uğur Yılmaz ve Serkan Ercan yaz ligi için rota yapmaya geldiler. Yarışmaya katılanların geri bildirimleri nasıl oldu?

Öncelikle bizleri kırmayan, her etapta çok büyük emekler veren ve özveri ile çalışan misafirlerimize gerçekten çok teşekkür ederim. Rota yapımı cidden göründüğünden zor, emek ve tecrübe isteyen bir iş. Ayrı ayrı hepsiyle çalışmaktan hem çok keyif aldık hem de çok eğlendik ve bizler için de öğretici bir tecrübe oldu. Yaz ligini yaparken iki temel amacımız vardı: Birincisi, gerçekten bu işe Türkiye’de emek vermiş, tecrübeli ve farklı tarzlara sahip isimleri tırmanıcılar ile buluşturabilmek idi. Katılan herkese, bazı yarışmalar veya organizasyonlarda karşılarına çıkabilecek bu isimlerin rotalarına rahatlıkla ulaşabilecekleri bir ortam sunabilmekti. İkincisi ise, biraz daha bu işe yeni başlayan veya yarışma tırmanışı içerisinde olmayan tırmanıcıları, tam olarak yarışma stresi olmayan bir ortamda hem eğlendirmek hem de bu farklı tecrübeyi yaşamalarını sağlamaktı. Açıkçası aldığımız geri bildirimlere göre, ikisini de elimizden geldiğince başardığımızı düşünüyorum. Üstüne de elit sporcular için hem iyi bir antrenman dönemi hem de tüm finalistler ve izleyicilere heyecan verici bir final yaşatmış olduk.  

DuvarX ekibi ve Uğur Yılmaz

4 aya yayılmış bir organizasyondan bahsediyoruz. Sponsorluklar, sosyal medya ayağı, işin sportif kısmı… Seni ve ekibini en çok zorlayan kısım hangisiydi?

Belirttiğin gibi sadece sportif değil, birden fazla farklı ayağı olan bir süreçti. Başta Decathlon, Simond ve Yüksek İşler olmak üzere tüm sponsor ve destekçilerimize; inanılmaz bir özveri ile çalışan tüm DuvarX ekibine çok teşekkür etmek istiyorum. İlk tecrübemiz olduğundan, başlarken nelerle karşılaşacağımızı tam olarak bilmiyorduk; birçok şeyi organizasyonu yaparken öğrendik ve kervanı biraz yolda dizdik diyebiliriz. Bizi en çok zorlayan kısım, 3 etap ve final için, her seferinde duvardaki tüm rotaları sökmek oldu diyebiliriz. Aslında yurt dışındaki salonlarda sadece bu işler için ayrılmış, özel yarışma duvarları oluyor ama Türkiye’deki olanaklar ile bunu sağlamak çok kolay değil. Diğer sıkıntı ise, biraz da bizim tecrübesizliğimize dayanarak atladığımız, final ve organizasyon konusunda son anda çözmemiz gereken hakemler, çıktılar, canlı yayın, video ve fotoğraflar gibi detaylar oldu. Açıkçası organizasyon konusu tamamen ayrı birinin veya ekibin ilgilenmesi gereken büyük bir parça. Bu konuda son anda bize destek olan dostlarımıza çok teşekkür ederiz. Umuyorum ki ilerleyen organizasyonlarda biraz daha profesyonel hareket edebileceğiz.

Soldan sağa: Burak Akyol, Ahmet Güner, Uğur Yılmaz, Evren Karadağ Yılmaz, Sercan İlkbağ ve Erdinç Turna. 3. Etap

Yarı final ve final etabının ulusal yarışmalara taş çıkarttığını, gördüğüm reaksiyonlardan rahatlıkla söyleyebilirim. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Mesela neleri farklı yaptınız?

Açıkçası çok özel şeyler yaptığımızı söyleyemem. Bizim enerji ve isteğimiz, tırmanıcıların ve izleyicilerin heyecanı ile birleşince güzel bir final ortaya çıktı. Uğur Yılmaz’ın bu tür organizasyonlar ve rota yapımı hakkındaki tecrübesi de çok yardımcı oldu. Diğer yandan, rota yapımı ve tırmanış yarışması organizasyonları biraz da şans işi, gerçekten mükemmel karışımı yakalamak oldukça zor, rotaların ayarı, sporcuların o gün ki performansı, seyircinin reaksiyonu… Bunların hepsini düşünüp ayarlamak için ”Süper bilgisayar” olmak lazım ama sizin yapabileceğiniz en iyi şey, öngörünüze göre iyi bir plan yapmak ve biraz da zarların iyi gelmesini beklemek. Bizim için de biraz böyle oldu. Rotaların ayarı, sporcuların dizilimi ve seyircilerin performansı, hepsi tam ayarında, hatta beklentimizin üzerindeydi.

Yaz ligi finalleri sonrası.

Peki ya Yaz Lig’inden sonraki süreç?

4 aylık bir organizasyonun ardından ister istemez bir rahatlama ve rehavet oluyor ama maalesef buna zamanımız yok. Finallerin ertesi günü yeni rotalar yapmak ve salonu açmak zorundaydık. İlk başlarda belirttiğim gibi sürekli yenilenmesi, devam etmesi gereken bir döngü ve tırmanıcılar bizden bunu bekliyor. Yaz ligi hem kendi sürecinde hem de devamında tırmanışa olan motivasyonu ve ilgiyi arttırdı diyebiliriz, bunun etkilerini gördük ve pozitif geri bildirimler aldık. Diğer yandan, özellikle son dönemde DuvarX Yaz Ligi ve La Sportiva Beta Masters League gibi güzel ve büyük organizasyonlar ile hem tırmanıcıların beklentisi arttı hem de çıta yükseldi. Biz de elimizden geldiğince daha iyisini yapmaya çalışacağız.

DuvarX Yaz Ligi’nin kazananları:
1.Duru Güneş Yalçın
2. Hazal Öztürk
3. Duygu Cansen Dilaver

DuvarX’in 2020 planları hakkında neler söyleyebilirsiniz bizlere?

Aslında benim aklımda ve planımda olan, salon olarak, düzenli, oturmuş senelik bir organizasyon ve yarışma takvimimizin olması. Bu takvimin içinde yaz ligi, fun cup gibi eğlenceli organizasyonlar ve biraz daha ciddi yarışmalar olacak ama henüz hem biz hem de tırmanışın Türkiye’deki genel durumu olarak buna hazır değiliz. Umuyorum ki bu zamanla gerçekleşecek bir plan. Bu sene için, yakın dönemde yapacağımız farklı bir formata sahip, eğlenceli bir yarışmamız olacak hatta duyurusunu bu röportaj yayına girene kadar yapmış bile olabiliriz. Sonrasında ise planladığımız ve yapmak istediğimiz daha büyük bir organizasyon var fakat bunun detaylarını paylaşmak için ise henüz biraz erken. Bunların yanında, diğer salonlar ve federasyon ile beraber yapılacak organizasyonlar olabilir. Açıkçası DuvarX olarak tırmanışın gelişimi için yapılan her türlü organizasyona dahil veya destek olma suretiyle, elimizden geldiğince emek vermeye hazırız.

Climbingposts’a vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim…

Ne demek, benim için keyifti, ben de sana DuvarX Yaz Ligi’nin arka planını anlatma fırsatı verdiğin için ve bu tür bilgileri ve röportajları tırmanıcılara ulaştırdığın için teşekkür ederim. Görüşmek üzere.

DuvarX Yaz Ligi’nin kazananları:
1. Sarp Şahin
2. Ali Keskin
3.Önder Bingöl

DuvarX’in resmi instagram hesabı:
https://www.instagram.com/duvarx/

Sercan İlkbağ ile Socrates için yaptığımız röportaj: https://www.socratesdergi.com/sercan-ilkbag-duvarx/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.