Fred Nicole |Bir Tırmanış Efsanesi

Fred Nicole… Efsane ismin keşfettiği hatlarda adını koyamadığım farklı bir orijinallik, bir mistik hava var sanki. Dünyanın en ücra köşelerindeki boulderlarda Fred Nicole’ün kendine has üslubunu hissetmek mümkün.
Yaklaşık 5 yıldır hayran hayran açtığı boulderlarda yapılan tırmanışları izleyen; izlerken de empati kurmaktan elleri terleyen ben, bu efsane isimle röportaj yapma şansı yakaladım. Sonraki birkaç gece internette hakkında yazılan bütün makaleleri okumakla geçti elbette. Okudukça yaptıklarına hayran kalıyor, bir yandan da endişeleniyordum çünkü tırmanışlarıyla ilgili sorulan soruları ya daha büyük bir perspektife taşıyor ya da ”tırmandık işte” diyerek konuyu uzatmak istemiyordu… İçimdeki mutlulukla karışık heyecanımın itiş gücüyle sonunda buraya, siz değerli okurlarımızın karşısındayız. Kahveler hazırsa buyurun…

Sohbetimize, değerli vaktinizi bizlere ayırdığınız için sizlere teşekkür ederek başlamak istiyorum. Covid – 19 salgını nedeniyle 2020 biraz zor bir sene oluyor. Umarım sizin ve sevdiklerinizin sağlığı iyidir. İsviçre’de salgın ne durumdaydı? Pandemi sürecinde zamanınızı nasıl değerlendirdiniz?

Vizyonuma ve çalışmalarıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı ben teşekkür ederim! Türkiye’yi ziyaret etmek istiyorum, görünüşe göre sadece tırmanış açısından değil kültürel ve tarihi açıdan da görülecek çok şey var.

Pandemi insanlarda ve toplumda büyük bir etki bıraktı. Şimdilik ailem ve ben iyiyiz. İsviçre ikinci dalgayı yaşıyor ve durum çok da iyi değil. Geçtiğimiz aylarda durum o kadar da kötü değildi, ben de tırmanmaya ve çalışmaya devam edebildim.

Salgın nedeniyle sokaklara çıkmadığımız sürede doğanın kendini onardığına, atmosferdeki zehirli gazların biraz olsun azaldığına hep beraber şahit olduk. Sizce bu salgın, doğanın bize bir uyarısı mıydı?

Uçuşların durdurulması doğanın kendini yenilemesine fırsat vermiş gibi görünüyor. Covid krizinin tek olumlu yanı bu oldu. Umarım bundan bir ders çıkartır, gelişimimize sürdürebilirliği daha çok dahil eder ve doğayı sadece bir sonsuz kaynak değil, olduğu gibi; hayatı bu gezegende var eden bir ekosistem olarak kabul ederiz.

”Charon‘s Obolus” (8b+) / İsviçre – Fred Nicole Arşivi

Küresel ısınma, çevre kirliliği, az plastik kullanımı gibi önemli konularda güçlü bir duruşunuz var. Dünyanın pek çok yerinde tırmanmış birisi olarak, sizce tırmanış toplulukları, çevresel sorunlara yeterli önemi veriyor mu?

İçten bir şekilde tırmanış camiasının genel olarak doğaya karşı hassas bir grup olduğunu düşünüyorum. Buna rağmen daha fazla eğitime ve bilgilendirilmeye ihtiyacı var bu konuda. Birçok kişi çevreyi ne kadar hızlı etkilediğimizi ve durumun ne kadar ciddi olduğunu kavrayabilmiş değil.

Dünyadaki birçok kaya tırmanış bölgesi dönem dönem maden ya da petrol şirketlerinin radarına giriyor ne yazık ki. Fontainebleau da bir süredir petrol kuyularıyla tehdit altında. 1995’ten beri Font’ta boulderlar keşfeden ve tırmanan biri olarak, bu konular hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum, sizce neler yapılmalı?

Fontainebleau

Cevaplaması zor bir soru çünkü tırmanış camiasının ekonomik gelişime katkısı çok küçük. Maalesef şimdilik sistem neredeyse her durumda ekonomiyi, doğaya tercih edecektir. İşin bize düşen kısmı ancak imza kampanyaları ve bilgilendirmeler aracılığıyla savaşmak olur.

Nagual” (V13) Hueco / Amerika – Fred Nicole Arşivi

Fred Nicole denildiğinde akıllara dünya çapında yaptığınız, döneminin bir adım ötesindeki tırmanışlar ve o estetik hatlar geliyor. 1983 yılında, abiniz François ile ilk tırmanışınıza giderken böyle bir maceraya atılacağınızı hiç düşündünüz mü?

Hayır kesinlikle düşünmüyordum. 13 yaşındaydım ve herhangi bir plan yapacak kadar akıllı değildim. O anı, çok güzel bir gün olarak hatırlıyorum ama tırmanış benim için kolay değildi. Hala da değil, muhtemelen bu yüzden hala deniyorum, çabalıyorum…

Çocukken de kayaya, doğaya meraklı mıydınız? O yaşlarda uğraştığınız başka sporlar ya da hobileriniz var mıydı?

Çocukken sporla çok ilgili değildim, vaktimi okuyarak, çizerek ve köpeğimi gezdirerek harcıyordum.

1990’lardan sonra‘‘Bain de Sang’’ (9a), Dreamtime (V15), Monkey Wedding (8C) gibi klasiklerle keşfettiğiniz, tırmandığınız hatlarda büyük bir ivmelenme oluyor. O dönemlerde tırmanışa ek olarak farklı antrenmanlar veya diyet uyguluyor muydunuz?

Dreamtime (V15) – İsviçre

1984 yılından 1990’lara kadar kardeşimle oldukça fazla antrenman yaptık ama 90’larda çoğunlukla tırmandım ve potansiyelimi kullanmayı öğrendim. Hiç diyet yapmadım ama doğuştan zayıftım o zamanlarda.

Oliphants Dawn / Güney Afrika, Rocklands. Sene 2000 – Fred Nicole Arşivi

Sizle konuşurken Güney Afrika’ya uğramazsak olmaz bence. Rocklands’e ilk gidişinizi, o bölgenin keşfini ve ilk boulderlarını sizden dinlemeyi çok isteriz.

Güney Afrika’ya 1996 yılında ABD, Kanada ve Avrupa’dan gelen bir arkadaş grubuyla ulaştık. Fikir, Todd Skinner’dan geldi. Kendisi bölgeyi Güney Afrika’ya ilk ziyaretinde görmüştü. O zamanlar konaklama seçeneği ya Clanwilliam’da bir otelde kalmak veya Cederbergs’de kamp yapmaktı. Ekonomik sebeplerden dolayı kampı tercih ettik. Kamp alanı çok güzel kaya formasyonlarıyla çevriliydi, doğal olarak orada tırmanmaya başladık. Günümüzde o alan klasik ”Tea Pot” ile biliniyor. Geçidin üstünde bizi Road Side’a götüren bir park yeri ve yürüyüş patikası vardı. ”The Rhino”yu ve ”Question of Balance”ı o sırada keşfettik. ”Black Eagle”, ”Pedragon” ve ”Leopard Cave” o gezide açtığımız diğer boulder problemlerinden bazıları.

”Legacy” (9a) Rocklands – Güney Afrika

”Legacy” (9a), zorluğuyla, sizin ve Cameroni’nin tırmanışlarıyla Rocklands’teki basamak (benchmark) hatlardan biri oldu. Legacy’nin nasıl bir hikayesi var?

Legacy güzel bir rota ve harika bir hat. Klasik spor tırmanış rotasındansa daha çok yüksek bir boulder problemi gibi. Hattı buldum ve sonraki senelerde üzerinde çalışmaya başladım. Cederberg’de rota boltlama izni almamız gerektiği ve bu izni beklediğimiz için rotayı Güney Afrikalı arkadaşım Sean Maasch boltladı. Geçen sene Giuliano ilk tırmanışı yaptıktan sonra rotayı tırmandığım için çok mutluyum.

”Burden of Dreams”

2016 yılında Nalle Hukataival ‘‘Burden of Dreams’’i çıkarak tırmanış dünyasında büyük yankı uyandırdı. Sizce bu blok, boulderingde yeni bir seviyenin ilk temsilcisi olabilir mi?

Nalle, kesinlikle döneminin en dikkat çekici tırmanıcılarından biri! Bu başarısı gelişiminin doğal bir adımı…

2019 yılında Five Ten & Adidas Terrex ile beraber ‘‘Five Ten Aleon’’ tırmanış ayakkabısını tasarladınız. Buradaki süreç nasıl gelişti? İleriki tasarımlarda da sizin imzanızı taşıyan modeller olacak mı?  

Five Ten Aleon

Yeni ayakkabılar geliştirmek çok güzel bir deneyimdi, hala da öyle. Adidas ile olan birlikteliğimi sürdürmek isterim ama neler olacağını zaman gösterecek… 

Sizce ideal bir tırmanış ayakkabısı nasıl olmalı?

Biasca – Fred Nicole Arşivi

Kayada konumlandırması kolay, kayayı hissetmenizi sağlayan, güçlü, aynı zamanda rahat ve ergonomik.

Bir tırmanıcı ve kaya tırmanış ayakkabı tasarımcısı olarak, spora yeni başlayan birisine nasıl bir ayakkabı önerirsiniz?

Ayağa güzel oturan, ayağı destekleyen ama aynı zamanda kayayı ve tutamakları hissetmenizi sağlayan bir ayakkabı bulmalısınız.

Yaratıcı olmak size ne çağrıştırıyor?

Yaratıcılık, zihninizi her şeye açık tutmanızı sağlayan bir yetenek.

Bir aksilik olmazsa önümüzdeki yaz, tırmanışı olimpiyatlarda izleyeceğiz. Spor tırmanışın olimpiyatlarda yer alacak olması hakkında düşünceleriniz neler?

Yarışmaların uzun süredir var olduğunu düşündüğümüzde bu da tamamen doğal bir sonuç.

”Amandla” Rocklands / Güney Afrika – Fred Nicole Arşivi

Yarışmalarla gelen metodik yaklaşım, puanlar ve ödüllerin doğa ile derinden bağlantılı olan sporun doğasını tam olarak nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?

Etkinliği mantıklı hale getiren bir sistem bu. Sporun bu işle uğraşmayan insanlar tarafından da kolayca anlaşılmasını sağlıyor ama aynı zamanda sporumuzun romantik kısmını da biraz yok ediyor. Alan / saha ve haritayı kıyaslamak gibi. Harita, alanı anlatır ama çok az da olsa alanın bir kısmı keşfedilmemiş şekilde kalır ve anlaşılabilmesi için gidip görmek gerekir.

Gelişen teknoloji ve antrenman metotlarıyla kayada telaffuz edilen dereceler giderek yükselmeye başladı. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, spor tırmanışın & bouldering’in gelişimini nasıl görüyorsunuz?

İlerlemeye devam edeceği bariz. Performans ilerleyecek ancak doğal & açık alanlara erişim zorlaşabilir.

Son olarak ileriye dönük planlarınızı sormak istiyorum. Uğraştığınız yeni bir hat, işle ilgili bir proje ya da çizimlerinizden, resimlerinizden oluşan bir sergi açma planınız var mı?

Şimdilik plan yapmak zor. Bu yüzden bol bol İsviçre’de tırmanıyorum ve burada olmaktan memnunum. Üzerinde çalıştığım birkaç farklı ayakkabı var. Şimdilik bir sergi planım yok ama geleceğin ne göstereceğini kim bilebilir…

”Bleau La Parabole” – Fred Nicole Arşivi

Teşekkürler…

Öncelikle Fred Nicole, davetimizi kırmayıp bizlerin sorularına cevap verdiği için teşekkür ederiz. Climbing Posts’un Instagram sayfasındaki bir selamlaşmadan konu buralara kadar geldi. Arman’la aramızdaki adıyla ”Fred abimiz”e bizlerle düşüncelerini, fotoğraflarını, anılarını paylaştığı için çok teşekkür ederiz.

Bir diğer teşekkürüm, İngiltere’deki dostum Arman Zonuzi’ye… Sonunda Climbing Posts’ta ”yaptık”, ”ettik” şeklinde cümle kurabiliyorum. Katkıların çok değerli. Röportajın çevirisi Arman Zonuzi’ye aittir.

Bu röportaj, kuşkusuz Climbing Posts‘un köşe taşı içeriklerinden biri olacak. Bizleri Instagram‘dan da takip etmeyi unutmayın. Güncel haber serilerimizi kaçırmak istemezsiniz.

Uyarı

”Fred Nicole arşivi” yazan fotoğrafları sizden ricam başka yerlerde izinsiz kullanmayalım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.