Anna Stöhr ve Kilian Fischhuber ile ”DENGE”

Dünya kupalarındaki başarıları kadar kayada yaptıkları tırmanışlarla da tırmanış tarihine adını altın harflerle yazdırmış iki büyük isim: Kilian Fischhuber ve Anna Stöhr. Ülkemizin uzun soluklu tırmanış yarışması La Sportiva Beta Masters League finalleri için rota yapmaya gelen ikiliyle tırmanış üzerine biraz sohbet ettik.

Türkiye’deki ilk deneyiminiz nasıldı?

Kilian Fischhuber, Red Bull Türkiye kapsamında geldiği Kaynaklar’da workshopta. 2017 İzmir/Kaynaklar

Anna:  Bu benim Türkiye’ye ilk gelişim ve İstanbul’a bayıldım. Yemekleri çok lezzetli ve arkadaş canlısı bir tırmanış ortamı var. Güzel bir deneyim oldu benim için.

Kilian: Ben Türkiye’ye daha sık uğradım Anna’ya nazaran. Mesela ilk geldiğim yer, Antalya’daki dünyaca ünlü tırmanış bölgesi Geyikbayırı’ydı. Sonrasında Türkiye’nin boulder cenneti olan Bafa Gölü, İzmir ve çevresindeki tırmanış bölgelerine ve Datça’ya gittim. Şimdi de La Sportiva Beta Masters League için Anna ile beraber İstanbul’a geldik.

Ozan Atasoy, La Sportiva Beta Masters League’te. 2019 – Boulderhane/İstanbul

İstanbul’un tırmanış konusundaki potansiyeli hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kilian: Anna’nın da dediği gibi, tırmanışla uğraşan güzel bir kitle var, potansiyeli çok yüksek ama İstanbul’un daha büyük ve daha çok sayıda tırmanış salonlarına ihtiyacı var.

Kilian Fischhuber, Red Bull Türkiye kapsamında geldiği Kaynaklar’da workshopta. 2017 İzmir/Kaynaklar

Çocukluğunuzdan itibaren tırmanışla iç içe büyüdünüz. Spor tırmanış ve eğitim hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tırmanışın okul hayatınızı desteklediğini düşünüyor musunuz?

Kilian: Tırmanış eğitim hayatımı nasıl destekledi, tam olarak bilmiyorum ama  bana yapmaktan çok keyif aldığım önemli bir hayat kazandırdı. Tırmanışı gemiden denize atılan bir çapaya benzetirim; insanı tutan ve hayata bağlayan bir yanı var açıkçası. Eğitim hayatım için de aynı durum geçerli, tırmanışı ve okulu hiçbir zaman birbirinden ayırmadım; tırmanışa odaklandığım gibi eğitim hayatıma da odaklandım. Liseyi bitirdim, üniversiteden mezun oldum ama tırmanış, doğada olmak ve keşfetmek gibi kavramlar hayatımın her anında vardı. 

Anna: Tırmanış benim için de hayatımın her anında olan, beni ‘‘an’’ da tutan bir çapa oldu. Dünya kupası yarışmaları sebebiyle çok fazla seyahat ettiğim için eğitim hayatım daha uzun sürse de, bu ikiliyi hep dengelemeye çalıştım.

Anna, eğitim hayatında olduğu gibi kaya tırmanışı ve yarışmalar arasında da bir denge olması gerektiğini savunanlardansınız ve şampiyon olduğunuz yıllarda da bu dengeyi koruduğunuzu gördük. Bu ikiliyi nasıl dengelediniz?

Kaya tırmanışı, benim için en az yarışmalar kadar önemliydi çünkü motive edici bir yani var ve yapay duvarda antrenman yapmaktan çok daha ilgi çekici. Dünya şampiyonu olduğum yıllarda, koca yarışma sezonunda sadece iki dünya kupası yarışmasına katılırdım. Böylelikle hem kaya tırmanışına zaman yaratırdım hem de doğada rahatça tırmanırdım. Bu tabi ki benim tercih ettiğim bir yoldu ve herkes kendine uygun bir formül bulabilir.

Slovenyalı genç yetenek Janja Garnbret

Peki, günümüzdeki yeni jenerasyon sporcular hakkında ne düşünüyorsunuz? Sloven atlet Janja Garnbret mesela?

 Anna: Bence Janja çok yetenekli ve kesinlikle bambaşka bir seviye. Spor tırmanışın her disiplininde, özellikle lider ve boulderda üstüne kimse yok. Herkesin hayranlık duyduğu bir sporcu.

Kletterzentrum Innsbruck / Avusturya

Yarışmaktan en keyif aldığınız şehir hangisi diye sorsam?

Anna: Hiç şüphesiz Avusturya/Innsbruck derim çünkü hem doğduğum şehir olması sebebiyle ailem ve arkadaş çevrem ben yarışırken desteklemeye gelebiliyor, hem de yarışma alanına bisikletle gitmek çok keyifli oluyor.

Kilian: Benim için de Innsbruck ilk sırada gelir. Eğer formunuz yerindeyse ve doğup büyüdüğünüz şehir siz yarışırken destekliyorsa, sonuç kesinlikle farklı olacaktır. Öte yandan, farklı ülkelerdeki yarışmaların tırmanışıma kattıklarını kesinlikle yadsınamaz.

Kilian, 2018 senesinde Sibirya’da yeni bir yer keşfettiniz ve o bölgedeki birçok rotanın ilk çıkışını yaptınız. Projeden biraz bahsedebilir misiniz?

Kilian Fischhuber Sibirya expedisyonunda, 2018 – Fotoğraf: Elias Holzknecht

Kilian: Aslına bakarsan proje arkadaşımın fikriydi. Bana bazı fotoğraflar gösterdikten sonra o bölgede tırmanış yapan ilk insanlar olmak üzere yola çıktık. Hiç kimsenin bilmediği bir bölgede ilk tırmanan sporcular olmak gerçekten ayrıcalıklı hissettiriyor insana, zengin bir deneyimdi.

Kilian, ”Action Directe (9a)”in 9. çıkışını yapıyor. 26 Eylül 2006 Frakenjura / Almanya

Kilian, Amerika’da ‘‘Golden Ticket’’, ‘‘Pure Imagination’’; Yunanistan’da ‘‘Capricorn’’ gibi 8c+ ve 9a seviyesinde birçok zorlu spor rotanın çıkışını gerçekleştirdiniz. Bu seviyelerde yeni bir projeniz var mı?

Kilian: Halen zorlu rotalar tırmanıyorum ama artık o seviyelerdeki rotalara odaklanmıyorum. Daha çok, yeni tırmanış bölgeleri keşfetme, daha çok gezme ve daha çok tırmanma odaklı planlarım var.

Kombine formatının denendiği, 2018 Innsbruck Tırmanış Dünya Şampiyonası

Spor tırmanış 2020 olimpiyatlarında ‘‘Kombine formatı’’ adı altında, 3 disiplinin tek madalya üzerinden değerlendirileceği bir sistemde yapılacak. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Spor tırmanışın olimpiyatlardaki geleceği adına bizi neler bekliyor?

Anna: 2020, spor tırmanışın olimpiyatlardaki ilk yılı ve hep beraber izleyip neler olacağını göreceğiz ama şunu söyleyebilirim ki, olimpiyatlar için geliştirilmiş bu format kesinlikle ideal değil. Her disiplinde ayrı bir madalya olması bizi elbette sevindirir ama şuan ki format öyle değil ne yazık ki. Tahminimce, ilerleyen yıllarda spor tırmanışın tüm disiplinleri tek madalyalı branşlara ayrılacaktır.

Kilian: Tırmanışın olimpik bir spor oluşu bazı şeyleri değiştirecektir elbette. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda spor tırmanışı biraz daha düzeltilmiş, farklı bir formatta izleyeceğiz gibi gözüküyor. Bana soracak olursanız, kombine formatının düzenlenmesi konusunda atletlerin, doğru yönergeler kullanarak, federasyona baskı yapması gerekiyor.

Sporcuların instagram hesapları:

https://www.instagram.com/anna_stoehr/
https://www.instagram.com/kilifish/

Rota yapmak ve deneyimlerini paylaşmak için geldikleri La Sportiva Beta Masters League yarışmasının sosyal medya hesabı:

https://www.instagram.com/betamastersleague/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.