Necessary Evil (5.14c/8c+) Michaela Kiersch, İlk Kadın Çıkışı Ve Perde Arkası

Çocukluk hayallerimizden hangilerini gerçekleştirebiliyoruz? Ya da bunu yaparken kaçımız bir ilke imza atıyor? Sizi bilmiyorum ama Michaela Kiersch, çocukluk hayalini gerçekleştirdi. Daha da fazlasını yapmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Michaela, ilk kadın çıkışını yaptığı The Golden Ticket (8c+/5.14c)‘ta.
Red River George, Kentucky
Fotoğraf:
https://rockandice.com/people/snapshot-michaela-kiersch-the-chicago-hustle/

”Küçük bir çocukken tırmanışa duyduğum istek, beni ağaçlara hatta çevredeki binalara tırmanmaya yöneltiyordu. Bu durum giderek tehlikeli bir hal almaya başlayınca ailem beni en yakın tırmanış salonuna götürdü.” Michaela, 8 yaşında başladığı tırmanış macerasını bu cümlelerle aktarıyordu. Küçük yaşlarda başladığı spor tırmanış, üniversite yıllarında antrenörlük yaparak, sadece hafta sonları kayaya giderek yoğun bir tempoyla devam etti ve Golden Ticket (5.14c) gibi Pure Imagination(5.14c) gibi Red River George’un zorlu rotalarını çıkmayı başardı. Bu tırmanışlar belki de Michaela’yı küçük bir çocukken dergide gördüğü, Amerika’nın en eski ama en zorlu rotasına hazırlıyordu, Şeytani rotaya…

Yıl 1997, Chris Sharma Necessary Evil (5.14c/8c+) rotasında.
Fotoğraf: https://www.mountainzone.com/photo/visser/graphics/photo11.html

Amerika’nın Arizona eyaletinde, Virgin River Gorge’ta bulunan Necessary Evil (5.14c/8c+), 1989 yılında yerel bir tırmanıcı olan Boone Speed tarafından açıldı. Boone’nun amacı ılımlı bir 5.13a/7c+ zorluk seviyesinde rota açmaktı fakat gözüne kestirdiği hatta 11 adet boltu yerleştirdikten sonra ”galiba bir hata yaptım” diyecekti; çünkü farkında olmadan o dönemin Amerika için en zor spor tırmanış rotasını açtı.
1997 yılına kadar yanına yaklaşılamayan rota, 16’lık Chris Sharma tarafından şiir gibi bir tırmanışa sahne oldu.” ”Necessary Evil benim ilk gerçek projemdi. Daha önce üzerine bu kadar zaman harcadığım bir rota olmamıştı. Bu rota, tırmanış kariyerimdeki dönüm noktalarından biri. ” diyen Chris, deyim yerindeyse ”şeytanın bacağını” kırmıştı.

Liv Sansoz
Fotoğraf: https://www.geo.fr/aventure/alpinisme-ski-parapente-liv-sansoz-la-reine-des-4000-192803

Virgin River George’taki şeytani rota, Chris’ten sonra limitlerini zorlamak isteyen sporcuların uğrak noktası oldu.
Fransa’dan Amerika’ya sırf bu amaçla gelen Liv Sansoz, ilk kez 2001 yılında ipe girdi ve Necessary Evil‘ı deneyen ilk kadınlardan biri oldu. Sansoz, rotanın varyasyonu olan Route of All Evill (8b+)’ı çıkmayı başardı fakat esas hedefi olan rotada şansı bir türlü yaver gitmedi. Liv Sansoz’un yaşadığı talihsizlikler, rotanın ‘ilk kadın çıkışını’ yapmaya mani oldu.

Colorado’lu başarılı sporcu Paige Classen, Necessary Evil‘da. Virgin River George, Arizona
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/.image/t_share/MTUzNDkxMzIzNDEwNzIwNjI1/_dsc5030.jpg

Amerikalı ünlü tırmanıcı Jonathan Siegrist Necessary Evil için: ”Küçük tutuşlar, zorlu ayak oyunları ve psikolojik olarak zorlayan bir rota. Kesinlikle tırmanış salonunda çalışarak geliştirebileceğiniz bir yetenek değil.” diyerek rotayı bu zamana çıktığı diğer spor rotalardan farklı bir noktaya koyuyor. Necessary Evil‘i tam 58 defa deneyen ve kilit hamlede 50 defa düşen Paige Classen, bu iddiayı kanıtlar nitelikte.

Michaela Kiersch, Necessary Evil‘in kilit hamlesinde
Fotoğraf: https://www.petzl.com/US/en/Sport/Petzl-team/Michaela-Kiersch

Necessary Evil‘in V10 zorluk derecesine sahip bir kilit hamlesi vardır ve bunu iyi bilen Michaela Kiersch, ”yapılacaklar listesine” eklediği rota için 2018 yılına bouldering yaparak başladı. Amerika’nın ünlü boulder bölgesi Hueco Tanks’ta, Diaphonous Sea (V11) ve Crown Of Aragorn (V13) gibi boulderları çıkarak kendini fiziksel ve olarak o zorluk derecesine hazırlamış oldu.

Takvimler 6 Şubat 2018 yılını gösterdiğinde Michaela, rotanın bulunduğu Blasphemy duvarında son hazırlıklarını yaptı; tırmanış kemerini, ayakkabılarını giydi ve ipine sekizlisini atıp kemerine bağladı. Rotaya başladıktan sonrası yer çekimine meydan okuyan bir dans… Michaela o gün yapılacaklar listesine yazdığı ve küçüklük hayali olan Necessary Evil (8c+/5,14c)‘ın ilk kadın çıkışını yaptı. Faaliyette onunla beraber olan Paige Classen, hemen ertesi günü rotanın 2. kadın çıkışını yaptı. Şeytanın bacağı bu sefer kadınlar tarafından kırılmıştı.

Sevgilerle…

Tırmanışın videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=ALgeSsk_wjA&t=113s

Kaynak:
https://www.climbing.com/news/a-necessary-evolution-michaela-kiersch-and-paige-claassen-send-necessary-evil/

https://www.adidasoutdoor.com/on/demandware.store/Sites-AO-Site/default/Life-Athletes?cid=michaela-kiersch

https://rockandice.com/inside-beta/michaela-kiersch-setting-goals/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.