Zor Rotaların Güçlü Kadını: Julia Chanourdie…

Spor tırmanış, dışarıdan bakıldığında sert ve aşırı güç gerektiren bir ”erkek” sporu olarak görülebilir ama bu sizi yanıltmasın. Zira öyle başarılı kadın sporcular var ki yaptıkları işler ezber bozan cinsten. Julia Chanourdie de o isimlerden yalnızca biri…

Julia Chanourdie ,”Supercrackinette (9a+)” rotasında. St Léger du Ventoux / Fransa Fotoğraf: Jocelyn Chavy

Fransız atlet Julia Chanourdie, tam 17 günlük bir eforla, ülkesinin en zorlu spor rotalarından biri olan ve ”9a+” zorluğa sahip ”Supercrackinette”in ilk kadın çıkışını gerçekleştirdi. 13 Mart’ta rotayı tamamlayan Julia, bu başarısıyla hem ilk 9a+‘sını çıktı hem de 9a+ ve üstü klasmanda dünya üzerindeki 4 kadın sporcudan birisi oldu. Peki, Julia bu noktaya gelene kadar neler yaptı? Hadi kaseti biraz geri saralım…

Julia Chanourdie 2017 Lider Tırmanış Dünya Kupası’nda Xiamen/Çin

Julia, Fransa’nın Alplere yakın güney bölgesinde 25 Nisan 1996 yılında dünyaya geldi. Tırmanış salonu işleten ailesinin ve doğduğu coğrafyanın da etkisiyle çok küçük yaşlarda spor tırmanışla tanıştı. Özellikle 20’li yaşlarına gelene kadar aktif olarak hem ülke çapındaki hem de uluslararası birçok yarışmaya katılarak ciddi başarılar elde etti; 2013 – 2015 yılları arasında Dünya Gençler Şampiyonası ve Avrupa Gençler Şampiyonası’nda bronz madalyaları kimselere kaptırmaması, bu başarılara örnek gösterebiliriz.

”Bir Anlığına Dünyanın Kraliçesi Olmak Gibi…”

”Ground Zero (9a)” Tetto di Sarre / İtalya – Fotoğraf: Eric Chanourdie

2017 yılında, Dünya Oyunları’nda (The World Games) bronz, Fransa Boulder Şampiyonası’nda ikincilik, Arco Rock Master’da birincilik ve IFSC Lider Tırmanış Dünya Kupası Kranj ayağında aldığı dördüncülükle, yarışmacı kimliğinde istediği başarıları elde etmeye başladı ama aynı zamanda doğada olmak ve saf kayada da özgürce tırmanmak istiyordu. Önceki yıl gittiği İtalya’nın Tetto di Sarre bölgesi, bu iş için biçilmiş kaftandı. Neredeyse bütün üst seviye tırmanıcılar limitlerini zorlamak için İspanya’ya giderken Chanourdie neden özellikle bu bölgeyi seçmişti? İnternette küçük bir araştırma yaptığımda, 2000’lerin başında İtalya’daki en zor spor tırmanış rotalarının bu bölgede olduğunu öğrenmem çok da uzun sürmedi. İtalya spor tırmanış efsanesi ve profesyonel rota yapıcı Alberto Gnerro’nun açtığı ve ilk çıkışlarını yaptığı, döneminin en zor iki rotası Julia’nın hedefindeydi: ”L’avoro (8c+)” ve ”Ground Zero (9a)”.

Alberto Gnerro – Fotoğraf: 2020.milanoclimbingexpo.com

Julia’nın ilk hedefi İtalyanca ”iş” anlamına gelen ”L’avoro (8c+)’‘ rotasıydı. Bu rotaya ilklerin rotası da diyebiliriz çünkü Fransız atlet, hem ilk 8c+’sını çıktı hem de rotanın ilk kadın çıkışını yaptı. Julia’dan 5 yıl önce de Adam Ondra, ilk denemesinde rotayı çıkarak İtalya’nın ilk ”onsight”lanan 8c+’sını spor tırmanış tarihine yazmış oldu. Genç sporcunun bu rotadaki başarısı onu ”Ground Zero (9a)’‘ ya mental ve fiziksel olarak hazırlamıştı. O yıl birkaç sağlam deneme yaptı ama şeytanın bacağını 25 Mart 2017’de kırarak ”9a” zorluğundaki ilk rotasını çıkmayı başardı. Rotayı bitirdiği o anı,”Bir anlığına dünyanın kraliçesi olmak gibi…” diyerek ifade etti.

İlham

”Molasse’son (9a)”, Mollans-sur-Ouvèze / Fransa – Fotoğraf: Jocelyn Chavy

Julia, İtalya macerasından sonra tekrar spot ışıkları altındaki tırmanış dünyasına geri döndü ve Lider Tırmanış Dünya Kupası Wujiang ayağında 3. olarak, sezonu ilk 10’da kapatmayı başardı. 2018 senesi için kendine çoktan bir meydan okuma belirlemişti. ”Gerome Pouvreu’nun ‘Molasse’son (9a)’ rotası bana hep ilham kaynağı olmuştur.” diyerek projesine başladı. 45 derecelik eğimi ve küçük tutuşlarda devamlılık isteyen rotada 21 yaşındaki genç sporcunun esas zorlandığı konu, evi ve rota arasındaki mesafenin fazla oluşuydu. Yeterli zaman ayıramadığı için iki haftalık okul tatilini öyle güzel planladı ki hem projesine çalıştı hem de yapay duvar antrenmanlarına zaman ayırabildi. Her denemesinde başarıya biraz daha yakşalan Chanourdie, ikinci 9a‘sını 5 Nisan 2018’de çıkmayı başardı. O günlerde Rock&Ice Magazine‘e verdiği bir demeçte, olimpiyatlarda yarışmayı çok istediğini ve bu yüzden üç disipline de ağırlık verdiğini belirtiyor. Sevgili Julia, sana çok güzel haberlerim var…

Bir Taşla İki Kuş

”La Cabane au Canada (9a)”, Rawly/İsviçre – Fotoğraf: fanatic-climbing

2017 yazında babasıyla beraber Rawly bölgesine yaptığı ziyarette ”La Cabane au Canada (9a)” yı keşfeden Julia, gitmişken birkaç deneme yapmayı da ihmal etmedi. Zor rotaların güçlü kadını artık limitlerini kestirebiliyordu ve bu kesinlikle limitinde bir rotaydı. Sonraki yaz, yarışma sezonun erken bitişini fırsat bilen Chanourdie, arkadaşlarıyla birlikte hem tatil hem tırmanış yapmak için İsviçre’nin yolunu tuttu. Art arda gelen krimlerle başlayan bu 30 metrelik rota, sert boulder hamleleriyle devam ediyor. İlk iki gün sağlam denemelerle rotayı çözen genç sporcu, yağmurlu geçen bir dinleme günün ardından, üçüncü günde rotayı temiz çıkmayı başardı. Üçüncü 9a da cepte! Önceki sezon da dahil olmak üzere toplam deneme sayısının 10 ‘un altında oluşu, Julia Chanourdie’nin nasıl bir seviyeye geldiğini gösteriyor. Hem tatil hem proje, bir taşla kuş vurmak buna denir! Ek olarak, La Cabane au Canada (9a)” Adam Ondra’nın ilk denemede çıktığı 9a‘lardan yalnızca biri.

Devamı Gelecek

Julia Chanordie ”Supercrackinette (9a+)”- Fotoğraf: Laura Michelard

Fransa’nın St Léger du Ventoux bölgesinde bulunan ve rota yapıcı Quentin Chastanier’in tecrübeli ellerinden çıkan bir rota ”Supercrackinette”. 2016 yılında Alex Megos’un ilk çıkışıyla ”üst seviye” spor rotalar arasında yerini alan bu hat, tam 2 yıl sonra Adam Ondra’nın ilk denemede rotayı tırmanmasıyla bambaşka bir boyuta taşındı. Tarihte ilk defa 9a+ seviyesinde bir spor rota ”onsight” çıkılmıştı. İmkansız artık ”imkanlı’‘ hale gelmişti.

Julia Chanourdie tesadüf mü bilmiyorum ama Adam Ondra’nın tek denemede çıktığı rotaları takibe almışa benziyor. Uzun zamandır gözünü kestirdiği bu hatta tam 17 gün mesai yaparak ilk 9a+‘sını çıkmayı başardı. Rock&Ice ile yaptığı röportajda ne Adam’dan ne de Alex’ten herhangi bir ipucu almadığını özellikle belirten Chanourdie, rotayı çıktığı gün Quentin Chastanier’in orada olmasının ona mental olarak güç verdiği dile getirdi ve ekledi, ”devamı gelecek.”

Julia’nın bu başarısında beni çok etkileyen taraf, ne bir kadın olması ne de bir ilki başarmış olması aslında. Aksine, 23 yaşında Spor Bilimleri okuyan bir üniversite öğrencisi olması, olimpik elemelerde büyük bir başarı elde edip Tokyo 2021’e bilet alması, ailesine ve arkadaşlarına vakit ayırabilmesi; boş zamanlarında kitap okuyup doğa yürüyüşleri yapabiliyor olması esas dikkat çekici noktalar.

Kaynakça

Münih Dünya Kupası 2019 – Fotoğraf: Eddie Fowke

Linkler: 1, 2, 3, 4, 5, 6,7, 8, 9, 10, 11, 12

Julia Chanoudie’nin ”Supercrackinette”i çıktığı videolar:

Aşağıdaki linkte Julia’nın Toulouse’da olimpik bileti kazandığı anı izleyebilirsiniz.

https://www.olympicchannel.com/en/stories/news/detail/kyra-condie-climbing-olympics-qualification/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.