Yarışma Sezonu Başladı : 2019’un İlk Bouldering Dünya Kupası – Meiringen

Adam Ondra’nın hand-jam kullanarak finale uzandığı, Coxsey’nin sahalara geri döndüğü, Japon milli takımının domine ettiği, yeni ve güçlü isimlerin ”Ben de buradayım!” dediği bir yarışma…
Sezon gümbür gümbür başladı ve görünüşe göre bu ”kış” oldukça sert geçecek.

İsviçre, Meiringen
Fotoğraf:
https://haslital.swiss/en/winter/planning-and-events/villages/meiringen/

Merakla beklenen, sezonun ilk Bouldering Dünya Kupası, geçtiğimiz hafta sonu İsviçre’nin Meiringen kasabasında gerçekleştirildi. Karlarla kaplı kasabadaki yarışmaya 200’ün üzerinde sporcu katıldı. Bu yoğun katılımın geçerli bir sebebi var elbette :
Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu’nun bu sene düzenleyeceği yarışmalar olimpiyatlardaki kontenjanı belirleyeceğinden 2020 hayali olan her tırmanıcı, sezonun ilk bouldering yarışmasında ter döktü. Konuyla ilgili Meiringen Dünya Kupası muhabirlerinden Mike Langley ”Abartı değil, bu yıl muhtemelen tırmanış yarışmaları tarihindeki en büyük ve en önemli sezon.” ifadesini kullandı.

Yarışma programı toplam 3 günden oluşuyordu :
5 Nisan Cuma : Elemeler
6 Nisan Cumartesi : Yarı Final ve Finaller
7 Nisan Pazar : Kapanış Partisi

Elemelerin Sonuçları Şaşırttı

Güney Koreli Tırmanıcı Sol Sa, Eleme Rotasında
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-meiringen-world-cup-2019-bouldering/#&gid=ci0243e535400024af&pid=6

Tırmanış yarışmalarının dev isimleri İsviçre’den istediklerini alamadı.
Geçen senenin Meiringen finalisti ve Innsbruck kombine şampiyonu Jakob Schubert, eleme rotalarından 3 top, 1 zone alarak yarı final listesi dışında kaldı. Alman panzeri Jan Hojer ve Kanadalı tecrübeli atlet Sean McColl; kadınlardan ise Jessica Pilz, Brooke Raboutou, Margo Hayes ve Jain Kim yarı finalde olsalar kim bilir neler olurdu dedirten isimlerden.

Yarışmayı 4. Sırada Tamamlayan Kokoro Fuji, Erkekler 1. Final Rotasında
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-meiringen-world-cup-2019-bouldering/#&gid=ci0243e535400024af&pid=12

Yarışmaya katılan takımlar bazında elemelerin sonuçlarını inceleyecek olursak :

Sadece bu yarışma bazında değil, genel olarak örnek alınması gereken bir takım ruhuna sahip Japon milli takımı, 10 kişi katıldıkları yarışmada 7 kişiyle yarı finale kalmayı başardı.

Slovenya ulusal tırmanış takımı da, kadın ve erkek kategorilerinde toplam 6 sporcuyla elemeleri geçerek, Japonlardan sonra yarışmaya ağırlığını koyan 2. büyük ekip oldu.

Fransızlar’da ise durum biraz daha farklıydı. Kadınlardaki güçlü temsilcileri Fanny Gilbert 2. sıradan yarı finale giriş yaptı fakat şansız günlerinde olan Manuel Cornu 21. sıradan ve Mickael Mawem 14. sıradan yarışmayı sonlandırdı.

Lider yarışmalarından tanıdığımız Stefano Ghisolfi, boulder salonlarında geçirdiği zamanın karşılığını almışa benziyor. Yarı final kapısından tırmanış partneri ve arkadaşı Alexander Megos ile birlikte geçti.

”Tahmin ettiğimden daha çok klasik tarzda rota vardı. Sanıyorum ki yarı final rotaları daha çok dinamik ve modern tarzda olacak.” diyen Adam Ondra ise yarı finallere 2. sıradan rahat bir giriş yaptı.

Kadınlarda ise, Kanadalı atlet Alannah Yip, Koreli tırmanıcı Sol SA ve bazen kendisini Antalya’da tırmanış yaparken gördüğümüz başarılı sporcu Levgeniia Kazbekova da yarı finalde yerini alan yeni simalardan.

Yarı Finaller

Avusturalyalı Genç Tırmanıcı Oceana Mackenzie
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-meiringen-world-cup-2019-bouldering/#&gid=ci0243e535400024af&pid=3

Yarı finalde ve hatta finalde öyle bir isim vardı ki, azmi, hırsı ve tekniği ile kendisine hayran bıraktı.

Henüz 16 yaşında olan Oceana Mackenzie, 2017’de Fransa’da düzenlenen Oceania Gençlik Şampiyonası’nda lider, hız ve boulder disiplinlerinde birincilikler elde ederek, Tokyo’daki olimpiyat oyunlarına o günlerden göz kırptı. Meirengen’de de bu başarısını sürdürdü.

Elemelerde Jessica Pilz, Brooke Raboutou ve Jain Kim; yarı finalde ise Alex Johnson, Katja Kadic ve Alannah Yip gibi isimleri geçerek finale uzanmayı başaran ve yarışmayı 6. sıradan tamamlayan Mackenzie, bu sene adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Amerika’nın İlk Olimpik Formattaki Tırmanış Şampiyonu Kyra Condie, Meirengen’deki Eleme Rotasında.
Fotoğraf:
https://www.gymclimber.com/wp-content/uploads/2019/04/20190405_130544.jpg

Amerika’nın 9 sporcuyla katıldığı yarışmada, Nathaniel Coleman, Kyra Condie ve Alex Johnson yarı finale kalan güçlü isimlerden. Güçlü fiziğiyle finali zorlayan isim Alex Johnson, yarışmayı 7. sırada tamamlayarak Amerikalı ekip içindeki en iyi dereceyi yapan isim oldu. Hemen arkasından gelen ekip arkadaşı Kyra Condie de bu sezona sağlam adımlarla başlayan isimlerden.

Yarı finallerin sonucunda gördük ki Adam, yarışma konusunda söylediklerinde haklı çıktı. Yarı final ve finallerde, modern ve klasik tarzda rotaların mükemmel bir uyumu vardı. Bu sayede seyir zevkinin yüksek olduğu bir yarışma izledik.

Kadınlar Yarı Final Sonuçları
Kaynak:
https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition#!comp=7923&cat=5&route=2
Erkekler Yarı Final Sonuçları
Fotoğraf:
https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition#!comp=7923&cat=6&route=2

Finaller… Ondra vs Asya…

Adam 1.liği Aldığı Final Rotasında
Fotoğraf:
https://www.gymclimber.com/wp-content/uploads/2019/04/56640010_2652986314776549_9123150211953197056_o-e1554750058289.jpg

Yarı finale 7 sporcu ile giren Japon milli takımı, finale 4 sporcu ile kalmayı başararak oyunu gerçekten domine ettiler. Adidas Rockstar yarışmalarından tanıdığımız Güney Koreli tırmanıcı Jongwon Chon ile beraber Asya karması tamamlandı ve böylelikle finalin adı “Adam Ondra Asya’ya Karşı” oldu.

Adam Ondra bu dönemlerde tırmanışını geliştirmek adına birçok şey yapmakta. Bunlardan birisi de yeni nesil boulder rotalarına adapte olabilmek için Tokyo’ya gitmek oldu. Kokoro Fuji ve bir tırmanış efsanesi olan Yuji Hirayama ile beraber antrenman yapan Adam, halihazırda Dawn Wall’da tecrübe ettiği çatlak tırmanışındaki tecrübelerini de birleştirerek podyuma sadece 1. olarak değil, tırmanışın her alanında başarılı olan bir isim olarak çıktı.

2 adet Bouldering Dünya Kupası şampiyonluğu olan ve 2018 La Sportiva Legends’tan tanıdığımız Rei Sugimoto, sezonun ilk yarışmasında 3. altın madalyasına fazlasıyla yaklaşmasına rağmen yarışmayı bronz madalya ile kapattı.

2016 Paris şampiyonu Tomoa Narasaki, finalde 3 top yaparak kürsüde 2. sırayı aldı.

Akiyo Noguchi, Janja Garnbret ve Shauna Coxsey.
Fotoğraf:
https://www.ifsc-climbing.org/media/k2/items/cache/a9ea13237c0502159263f017095ec8e6_L.jpg

Shauna Coxsey, 2016 ve 2017 yılında kraliçesi olduğu Meirengen’e bu yıl dizindeki sakatlık nedeniyle fazla bir beklentiyle gelmedi. “Sadece anın ve yarışmanın tadını çıkarmak istedim.” diyen başarılı sporcu, final rotalarından 2 top cebine alarak bronz madalyayı boynuna geçirdi.

Petra Klinger
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-meiringen-world-cup-2019-bouldering/#&gid=ci0243e535400024af&pid=5

Seyircinin büyük desteğini alan ve yarışmanın sonuna kadar büyük bir azimle tırmanan İsviçre’nin gururu Petra Klinger, 2. final rotasını flashlayarak 5. sıradaki yerini aldı.

Tecrübeli tırmanıcı Akiyo Noguchi, 3 top ve 4 zone altın madalyaya çok yaklaşmıştı fakat yaptığı deneme sayısı Janja’dan fazla olduğu için 2. sıraya yerleşti.

Janja, 1. final rotasında her hamleyi kusursuz yaptı fakat top’a giderken sol ayağıyla bastığı küçücük tutamak başına bela oldu. Sonrasında sevdiği tarzda rotalar gelince arayı hızla kapatmayı başardı.

Tomoa Narasaki, Adam Ondra ve Rei Sugimoto kürsüde.
Fotoğraf:
https://www.ifsc-climbing.org/images/photos/news/2019/IFSC_WC_Meiringen_2019-M-podium.png

Yarışmacılar son rotayı da tamamladıktan sonra köşedeki bir koltuğa geçip, kendinden sonraki yarışmacıları izleyebiliyorlar. Oradaki muhabbete, sıcak ortama bir bakın. Kızların birbirini kucaklayışı ve erkeklerin ”Abi nasıl yaptın o kısmı?” der gibi birbirlerine bir şeyler anlatmalarıyla başlayan koyu muhabbet… Yarışmadan önce birbirlerine verdikleri taktikler, tavsiyeler… Fairplay’in normalleştiği güzel bir ortam.

Yarışmacılara madalyaları Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu (IFSC) başkanı Marco Scolaris tarafından takdim edildi. Bir sonraki yarışma, 12-14 Nisan tarihleri arasında Moskova’da olacak.

Erkekler Final Sonuçları
Kaynak:
https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition#!comp=7923&cat=6&route=3
Kadınlar Final Sonuçları
Kaynak:
https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition#!comp=7923&cat=5&route=3

Moskova’daki bouldering ve hız yarışmalarını, aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=MpBB7w7mbIw

Kaynaklar:

Kadınlar final rotalarının teknik açıdan analiz edildiği faydalı bir video:

https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-meiringen-world-cup-2019-bouldering/

https://www.ifsc-climbing.org/index.php/news/item/1253-routes-harder-than-ever-with-climbers-to-match

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.