Stefano Ghisolfi, Norveç’teki Projesi ”Change”i Çıkmayı Başardı!

İtalya’nın spor tırmanış dendiğinde akla ilk gelen isimlerinden Stefano Ghisolfi, Ağustos ayında çalışmaya başladığı ”Change” i (9b+), 28 Eylül’de çıkmayı başardı. Ghisolfi bu tırmanışla hem kariyerinin ikinci 9b+’sını çıkmış oldu hem de Adam Ondra’nın önerdiği bu dereceyi onaylayarak rotayı tescilledi.

Rotanın Hikayesi

Adam Ondra’nın Flatanger’daki bu devasa eğimli kayalıklara ilk gelişi, üniversite yıllarına dayanıyor. Tabi o zamanlar, daha ne derecesi belli ne de rotanın adı.

”Mağarayı ilk gördüğümde sadece bakakaldım. Saatlerce izleyebileceğim bir televizyon programı gibiydi sanki… Kayaların oluşturduğu dev okyanusunun altında oturdum ve uzun uzun o mükemmel hattı aradım. Ve buldum da.”

Adam Ondra

Ondra’nın hattı keşfettikten sonra boltlaması tam 2 gün sürdü. Adam’ın anlattığına göre, 55 metrelik devasa spor rotanın ilk 20 metresi 8b zorluğunda devam ederken, üstüne 8B+/V14’lük bir boulder problemi eklenince, ortaya 9a+’lık bir hat ortaya çıkıyor. Change’in kilit kısmı, Stefano’nun postunda da göreceğiniz üzere, minik çatlak hattına güçlü bir gaston hamlesi yapmaktan geçiyor. İtalyan atlet burayı Ondra’dan farklı bir betayla, nispeten daha rahat atlatıyor. ikinci kısım, ipte ince bir ayar yapıldıktan sonra, negatifte krimp tutuşlarla devam eden 9a’lık hattan oluşmakta.

Adam 2012 yılında, 3 aylık zorlu bir savaşın ardından, rotayı çıkmayı başarıyor ve böylece ”Change”, spor tırmanış tarihinin ilk 9b+ zorluğuna sahip kaya tırmanış rotası oldu. Aynı yıl Adam Ondra ve Chris Sharma, İspanya’daki Chris’in boltladığı ”La Dura Dura” ya çalışıyorlardı. Adam: ”La Dura Dura’dan kolay olduğunu düşünmüyorum, bu yeni bir 9b+” diyerek hattın zorluğunu dile getirdi.

Geri Dönüş

Evde geçen karantina günleri, tırmanışsız geçen haftalar ve suya düşen olimpiyat hayalleri… Stefano için salgın süreci hiç de iyi geçmedi ama onu bekleyen yüzlerce hat vardı, bunları hatırlayarak çalışmalarını kaya tırmanışına göre şekillendirdi. Ve kısıtlamalar kalktığı gibi kendisini kayadaki projelerinde görmeye başladık. Ev bölgesinde 9a ve 9a+’lık hatlardan sonra Flatanger’a geldi ve 2 aylık bir eforla, kariyerinin ikinci 9b+ seviyesindeki rotayı çıkmayı başardı. Bu başarıyı, iki kez NBA finallerinde şampiyon olmaya, Roland Garros Grand Slam’inde Rafael Nadal’ı yenmeye ya da Wimbledon’da Novak Djokovic’i set vermeden kupayı kaldırmaya benzetebilirsiniz.

Kaynak:

Stefano Ghisolfi Instagram Hesabı

Climber News

Climbing Posts Instagram Hesabı

Milli Sporcumuz Sevda Geyik ile yaptığımız röportajı okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.