Shawn Raboutou’dan İlk Çıkış: Off The Wagon Sit (8c+/ V16)

2018 yılının sonlarında, Amerika’nın genç yeteneği Shawn Raboutou, İsviçre’nin Val Bovona vadisinde bulunan Off the Wagon (8b+/V14) rotasına oturma hamlesi ekleyerek, rotanın yeni versiyonunun ilk çıkışını yapmış oldu. Eklenen hamlelerle birlikte rota, (8c+/V16) zorluk seviyesine ulaştığı tahmin ediliyor.

Ticino, İsviçre
Fotoğraf: https://www.swissholidayco.com/portals/0/images/Regions/Ticino/Excursions/Monte%20Bre/View-from-Bre2.jpg

İsviçre, etimolojik kökeni ”ülke birimi” anlamına gelen; yasa, hükümet ve parlamento hatta kullanılan dil bakımından farklılık gösteren ”kantonlardan” meydana gelmektedir. Val Bovona gibi vadileri ve coğrafyasıyla, yeşile aşık her bireyi kendine çeken Ticino, İsviçre’yi oluşturan 26 kantondan yalnızca biri.

2004 yıllarında Ticino’ya gelen Amerikalı tırmanıcı Dave Graham, burada 9 aydan uzun süre kalarak, bölgedeki tırmanış kültürünün gelişmesinde önemli rol oynadı. Dave, yaptığı tırmanışlar esnasında keşfettiği bloklardan bir tanesi de Off the Wagon‘du. Tırmanış dünyasının, dibinde vagon olan ve vagonun üstüne crashpad atılmış rotayla tanışması, 2005 yılında çekilen Dosage III belgeseli ile oldu.

Dave, Ticino’da açtığı spor rotalardan biri olan ”Coupe de Grace” te. Val Bovona, İsviçre
Fotoğraf: http://www.bigupproductions.com/films/dosage-iii/

2004 yılında bölgede çeşitli rotaların ilk çıkışını yapan Amerikalı tırmanıcı, bir sonraki yıl Chris Sharma, Randy Puro ve Courtney Hemphill ile Val Bavona’ya; özellikle Off the Wagon rotasına tekrar geldi. Vadideki zorlu rotaların neredeyse hepsini çıkan ekip, ‘vagonlu’ rotadan bu seferde eli boş döndü.

Dave, 2006 yılında Nalle Hukataivel’a İsviçre’deki bu rotadan bahsetti. Finlandiyalı tırmanıcı, ta o zamanlardan başladığı çalışmalarına 2012 yılında son noktayı koydu. Nalle, ilk çıkışını yaptığı boulder bloğunu derecelendirirken 2004 yılında çıktığı Dreamtime (8b+/V14)‘ı referans aldı.
Chris Sharma’nın Dosage’da rotayı denerken yaptığı hamleleri kullanan Nalle, Shawn Raboutou’nun aksine Off the Wagon‘a ayakta girdi ve bloğun bu versiyonuna (8b+/V14) zorluk derecesini önerdi.

Raboutou ailesi
Fotoğraf: https://www.boulderweekly.com/wp-content/uploads/2016/08/Adv_Raboutou-Family-1.jpg

Yıllarını tırmanış sporuna vermiş anne ve babanın ilk çocuğu olan Shawn, tırmanışçı olunmaz, doğulur cümlesinin karşılığı gibi. Özellikle baba, profesyonel tırmanış yaşantısını bıraktıktan sonra, tırmanış duvarları imalatına başlıyor ve bu duvarlardan bir tane de kendi evlerine yapıyor. Böyle bir ortamda büyüyen Shawn, kendisi gibi tırmanıcı olan kardeşi Brooke ile beraber hem ulusal şampiyonalarda hem de kaya tırmanışında yaşına göre oldukça önemli işler yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Shawn, The Finnish Line (V16)’da Rocklands, Güney Afrika
Fotoğraf: https://kletterblock.de/wp-content/uploads/2018/05/2018-05-01-10_05_58-Shawn_Raboutou_1.jpg

13 yaşında, İspanya’daki Welcome to Tijuana (5.14b) rotasını çıkarak dikkatleri üzerine çeken Shawn, Güney Afrika’daki ünlü boulder bölgesi Rocklands’te, The Finnish Line (V16), Spray of Light (V15) veMonkey Wedding (V15) gibi boulderları çıkarak kendini Off the Wagon‘a ”farkında olmadan” hazırladı. Özellikle, ilk çıkışı Nalle Hukataivel’a ait olan The Finnish Line (V16)’ı çıkarak Finlandiya’lı üstadına selam gönderdi.

Shawn Raboutou, Off the Wagon Sit (8c+/V16) rotasında
Fotoğraf: https://i.ytimg.com/vi/lOfpAd0St7Q/maxresdefault.jpg

2018’in kasım ayında Shawn, bu sefer İsviçre’de, Val Bovona’daydı. Bütün hazırlıklar tamamdı; rap müzik açılmış, eller tozlanmış ve ‘vagon’un üzerine minder atılmıştı. Fakat Shawn rotaya oturarak girmişti ve bu oturma hamlesi normal versiyondan 2 (sert) hamle daha fazla yaptırıyordu.
Orada bulunan arkadaşı Giuliano Cameroni, o anları planetmountain.com’a şöyle anlatıyordu: ”İlk kısım, rotanın diğer hamleleri kadar zor ve güç isteyen bir hamleye sahip”, ”Bugün çok çılgın bir şey oldu, İsviçre’nin artık bir 8c+’lık bir boulderı var.”

Shawn Raboutou genç bir yetenek ve önünde uzun bir yol var. Tahmin ediyorum ki daha fazlası yolda.

Off the Wagon rotasının farklı versiyonları, siz sporseverler için aşağıda mevcuttur. Shawn Raboutou, Daniel Woods ve arkadaşlarının tırmanış videolarını bulabileceğiniz mellow adlı youtube kanalı da aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Keyifli seyirler. Tırmanışla, sporla ve sağlıcakla kalın…

Off the Wagon sit (8c+/V16): https://www.youtube.com/watch?v=lOfpAd0St7Q

Off the Wagon (8b+/V14): https://www.youtube.com/watch?v=J1gRxZxk8VA

Mellow youtube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UC5jRwTUqG15l-BcqQHbVFtA

Kaynaklar:
http://blog.nallehukkataival.com/post/36283210728/off-the-wagon

https://www.planetmountain.com/en/news/climbing/shawn-raboutou-climbs-off-the-wagon-low-first-8c-plus-switzerland.html

https://rockandice.com/climbing-news/shawn-raboutou-gives-switzerland-its-first-v16-with-low-start-to-off-the-wagon/

http://www.bigupproductions.com/films/dosage-iii/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kanton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.