Olimpiyat Elemeleri 1. Raunt: Hachioji 2019 Tırmanış Dünya Şampiyonası

Japonya, geçtiğimiz Ağustos ayında, bir dünya şampiyonasına sahne olduğu kadar; yıllardır olimpiyat hasreti çeken koskoca bir spor camiasına ve onun tutkulu sporcularına ev sahipliği yaptı.

Spor tırmanışın olimpiyatlara kabulünün üstünden tam 3 sene geçti. Bu geçişin getirdiği artılar her ne kadar fazla gözükse de getirdiği birtakım gereklilikler, sporcuları bambaşka bir maceraya sürükledi. O gerekliliklerden biri de kombine formatı…

Sahi, Neydi ki Bu Kombine Muhabbeti?

Avusturyalı tırmanıcı Jessica Pilz, 2019 Dünya Tırmanış Şampiyonası’nda.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda yalnızca 20 kadın ve 20 erkek sporcu yarışabilecek. Normalde IFSC (Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu)’ye bağlı yarışmalarda, sporcular tek bir disiplin üzerinden değerlendirilirken olimpiyatlar söz konusu olduğunda farklı bir formül uygulanıyor. Bir tırmanış sporcusu olimpiyatlarda spor tırmanışın 3 branşında da yarışması gerekiyor. Bu durumu Lewis Hamilton’un olimpiyatlarda yarışması için ralli, formula 1 ve formula e gibi disiplinlerde yarışıp tek madalya üzerinden değerlendirilmesine benzetebiliriz. Bu sistem geçtiğimiz sene Innsbruck Dünya Tırmanış Şampiyonası’nda ve Buenos Aires Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda denendi. Bu sene ise sporcular, Japonya’daki Dünya Tırmanış Şampiyonası’nın kombine etabı için mücadele etti. Çünkü kombine etabında alınacak iyi bir sonuç, Tokyo’ya doğrudan bilet anlamına geliyor.

Olimpik Kota

2019 Bouldering ve Kombine şampiyonu Japon sporcu Tomoa Narasaki.

Olimpiyatlarda 20 kadın ve 20 erkek sporcunun yarışacağından bahsettik. Peki bu 20 kişi nasıl belirlenecek? Tokyo olimpiyatlarına kadar belirli yarışmalar ile 20’şer kişilik kadro netleşecek. O yarışmalardan ilki, 11-21 Ağustos tarihlerinde Japonya’da düzenlenen Tırmanış Dünya Şampiyonasıydı ve bu yarışmada kadın ve erkek toplam 14 kişinin Tokyo’ya gideceği netleşti. Olimpik kota için 2. elemeler ise 28 Kasım’da Fransa’nın Toulouse şehrinde oynanacak. Bu yarışma, Hachioji’de istediğini elde edemeyen en iyi 20 tırmanış sporcusuna ikinci büyük şansı tanıyacak. Fransa’daki yarışma sonucunda ise 6 kadın ve 6 erkek sporcu olimpiyat biletini almaya hak kazanacak. Geriye kalan 7 sporcu kotasını ise 2020’nin ilk çeyreğinde oynanacak 5 Kıta Şampiyonası, Uluslararası Olimpik Komite (IOC)’nin altın bilet vereceği bir sporcu ve ev sahibi ülkeye tanınan +1 sporcu kontenjanıyla (bu kontenjan 2 kişiyi geçmeyecek) 20 kişilik sporcu kafilesi belirlenecek.

Tırmanış Zamanı!

Bouldering

Amerika’nın başarılı tırmanıcılarından Kyra Condie Bouldering Dünya Şampiyonası elemelerinde. Yarı finale katılmaya hak kazanan sporcu, yarışmayı 14. sırada noktaladı.

Şampiyona, 39 farklı ülkeden 253’ün üzerinde sporcunun katılımıyla 11-13 Ağustos’ta Bouldering disipliniyle başladı.

Yarışmaya güçlü bir kadroyla giden Amerikalı ekip, istediğini sonucu alamadı. Drew Ruana, Nathaniel Coleman ve Kyra Condie gibi isimler yarı finalde elenirken; Ashima Shiraishi, ve Alex Johnson gibi isimler yarı final dahi göremedi.

Sloven sporcu Janja Garnbret her gittiği yerde rüzgarını estiriyor. Elemelerde her rotayı eksiksiz çıkan Garnbret, yarı final ve finalde istediğini aldı. Özellikle final turundaki 2. boulder diğer 5 yarışmacıya kabus olurken Janja sadece birkaç denemeyle çözüme ulaştı. O anları buradan izleyebilirsiniz.

2016 Paris başarısının ardından dikkatleri üzerine toplayan Tomoa Narasaki, 2019’da da bu başarıyı sürdürerek bu alandaki başarılı sporculardan biri olduğunu bizlere bir kez daha kanıtlıyor.

Adam Ondra, uzun zamandır bu yarışma için hazırlanmakta. Asya’daki salonlarda Kokoro Fuji ve Japon tırmanış efsanesi Yuji Hirayama ile antrenman yapmak, yaşadığı bölgedeki salonlarda yeni nesil boulder rotaları simüle edip onları denemek gibi birçok alternatif ve faydalı yollar denedi. Bu yollar elemelerde ve yarı finalde işine yaramışa benziyordu fakat finalde hiçbir rotayı Top yapamaması hayranlarını şaşkınlığa uğrattı. Adam’ın final rotalarındaki başarısızlığı, yarışmanın genelindeki performansını etkiledi.

Shauna Coxey, geçtiğimiz birkaç sezon yaşadığı sakatlıklardan dolayı duvarlardan uzak kaldı. Bu sezon güzel bir başlangıç yakalayan Britanyalı yıldız, elemelerde kendi grubunda 8., yarı finalde 6. olarak adını finale yazdırdı. Final rotalarındaki performansıyla bizlere eski performansına dönüş haberlerini veren Shauna, bouldering ayağını bronz madalyayı alarak noktaladı.

Bouldering Final Sonuçları

Kadınlar

 1. Janja Garnbret (SLO)
 2. Akiyo Noguchi (JPN)
 3. Shauna Coxey (GBR)
 4. Ievgeniia Kazbekova (UKR)
 5. Miho Nonaka (JPN)
 6. Nanako Kura (JPN)

Erkekler

 1. Tomoa Narasaki (JPN)
 2. Jakob Schubert (AUT)
 3. Yannick Flohé (GER)
 4. Kokoro Fujii (JPN)
 5. Keita Dohi (JPN)
 6. Adam Ondra (CZE)

Lider

Almanya’nın olimpiyatlardaki temsilcisi Alex Megos, şampiyonadaki lider disiplininde.

Takvimler 14 Ağustos’u gösterdiğinde, Hachioji Tırmanış Dünya Şampiyonası’nda yarışacak sporcular için sıradaki etap da başlamış oldu. Lider Tırmanış Dünya Şampiyonası…

Tırmanıcılar, 15 metrelik lider duvarında yarışırken hem dünya şampiyonu olmak için hem de kombine etabına hak kazanıp olimpiyatlara bir adım daha yaklaşmak için yarıştı. 14 Ağustosta kadın ve erkek elemeleri ile başlayan etap, 15 Ağustos’ta Final müsabakalarıyla noktalandı.

Çekoslavakyalı profesyonel sporcu Adam Ondra, Lider Tırmanış Şampiyonası’nda

2014, 2016 ve şimdi 2019… Adam Ondra, kariyerindeki 3. Dünya Tırmanış Şampiyonluğuna uzanarak, efsane Fransız tırmanıcı François Legrand’tan sonra adını tarih kitaplarına yazdırmayı başardı. Bouldering etabında istediği performansı gösteremese de, final etabında 34+ puan alarak 2018 Innsbruck şampiyonu Jakob Schubert’i ve kaya tırmanışından yakın arkadaşı Alex Megos’u geçerek altın madalyanın sahibi oldu. Böylelikle boulder disiplinindeki sonucunu telafi etmiş oldu.

Janja Garnbret, 2019 Dünya Tırmanış Şampiyonası’nda

Bir şampiyonada hem bouldering hem de lider tırmanış kategorisinde altın madalya kazanmak… Hayali bile güzel. 2014 yılında Adam Ondra bu hayali gerçekleştirerek spor tırmanış tarihine bir imza attı. Aynı imzanın kadınlar tarafından atılması için 5 yıl beklememiz gerekti. Bu imzanın Janja Garnbret tarafından atılmış olması kimseyi şaşırtmadı elbet…

Finaller, tırmanışın iki büyük ülkesinin kapışmasına sahne oldu. Bir yanda Janja’nın önderliğinde Vita Lukan ve Mia Krampl ile Slovenya; diğer yanda da Akiyo Noguchi ve genç yetenek Ai Mori ile Japonya. Kadınlar finalinde Japon seyircilerin kalbi henüz 15 yaşında olan ve büyük gelecek vaad eden Ai Mori ile atıyordu. Başarılı bir performans sergileyen Mori, az bir farkla Krampl’ın gerisinde kalarak bronz madalyayla yarışmayı tamamladı.

Lider Final Sonuçları

Kadınlar

 1. Janja Garnbret (SLO)
 2. Mia Krampl (SLO)
 3. Ai Mori (JPN)
 4. Chaehyun Seo (KOR)
 5. Akiyo Noguchi (JPN)
 6. Jessica Pilz (AUT)

Erkekler

 1. Adam Ondra (CZE)
 2. Alex Megos (GER)
 3. Jakob Schubert (AUT)
 4. Tomoa Narasaki (JPN)
 5. Sean McColl (CAN)
 6. Stefano Ghisolfi (ITA)

Hız

View this post on Instagram

La competizione più importante dell'anno dove gareggiano gli atleti più forti del panorama mondiale e sono riuscito a stare davanti a tutti.🥇 Non me lo sarei mai aspettato ma sapevo di potercela fare e non ho mai smesso di credere nelle mie potenzialità. È stata davvero una gara particolare ma sono riuscito a rimanere concentrato fino all'ultimo secondo. Grazie a questo risultato ho guadagnato un pass per partecipare alle finali che decideranno i primi 7 atleti che andranno alle olimpiadi di Tokyo 2020. 🔥 ⠀ ~ ⠀ The most important competition of the year where the strongest athletes on the world stage compete and I managed to stay in front of everyone.🥇 I never expected it but I knew I could do it and I never stopped believing in my potential. It was really a particular race but I managed to stay focused until the last second. Thanks to this result I earned a pass to participate in the finals that will decide the first 7 athletes who will go to the 2020 Tokyo Olympics. 🔥 ⠀ ⠀ #ludovicofossali #lasportiva #foryourmountain #weareclimbers #ifsc #ifscwc #grivel #arrampicata #climbing #escalade #klettern #climbing_is_my_passion #climbing_videos_of_instagram #climbing_pictures_of_instagram #climbing_photos_of_instagram #climbingismypassion #climbingnation #climbinglovers #climbing_lovers 📸@climbersjp / @tsutomutakasu @lasportivagram @grivel @sportdigitalhouse

A post shared by Ludovico Fossali (@ludovicofossali) on

Ludovıco Fossali İtalya topraklarında yetişmiş, başarılı bir hız tırmanışçısı. 2016’dan bu yana spor tırmanışın 3 branşına ciddi anlamda emek harcayan Fossali, Hachioji’de istediği zafere ulaştı.

Sporcular, en iyi bildikleri işi yapmak için sahaya çıktıklarında bize yalnızca seyretmek kalır. Bir hız yarışmasında, maksimum 6 saniye sürecek olan tırmanışı izleriz halbuki saatlerin, ayların hatta yılların planlanmış ve bir noktaya gelmiş olan sonucunu izleriz o 6 saniyelik süreçte. Fossali’nin altın madalyayı kazanmasının arkasındaki hikayeyi tam olarak kavrayamayabiliriz ama şu belgesel bizlere bir fikir verebilir.

Polonyalı atlet Aleksandra Miroslaw

Hız yarışmasından konu açıldığında laf mutlaka dönüp dolaşıp Polanya’ya ve doğrudan Aleksandra Miroslaw’a gelir. Hız tırmanışı kariyerinde genel olarak ilk 5’in içinde yer alan Miroslaw, 2018 yılında Innsbruck Dünya Tırmanış Şampiyonası’nda bunu bir adım daha öteye taşıyarak şampiyon oldu. Sonrasında ise onu durdurabilen pek çıkmadı. ”Acaba bu sene de şampiyon olur mu?” sorusu tırmanış otoritelerinin kafasını kurcalıyordu. Beklenen oldu; Aleksandra Miroslaw, üst üste iki kez hız tırmanış şampiyonu oldu.

Biletler Hazırlansın! / Kombine Etabı

Geride kalan bouldering, lider ve hız etapları şampiyona niteliğinde oldukları kadar kombine etabı için de bir eleme turu niteliğindeydi. Şampiyonanın en iyi 20 kadın 20 erkek sporcusunun belirlendiği bu yarışmalardan sonra sporcular, kombine etabının yarı final ayağına başladılar. Kıyasıya bir mücadelenin ardından finalde yarışacak 8 kadın ve 8 erkek sporcu belirlendi. İşte şampiyonlar ligi listesi:

Kadınlar:

 1. Janja Garnbret (SLO)
 2. Akiyo Noguchi (JPN)
 3. Shauna Coxsey (GBR)
 4. Aleksandra Miroslaw (POL)
 5. Miho Nonaka (JPN)
 6. Petra Klingler (SUI)
 7. Brooke Raboutou (USA)
 8. Austria’s Jessica Pilz (AUT)

Erkekler

 1. Tomoa Narasaki (JPN)
 2. Jakob Schubert (AUT)
 3. Rishat Khaibullin (KAZ)
 4. Kai Harada (JPN)
 5. Mickael Mawem (FRA)
 6. Alex Megos (GER)
 7. Ludovico Fossali (ITA)
 8. Sean McColl (CAN)
Brooke Rabaoutou, 2020 olimpiyatlarında oynamaya hak kazanan ilk Amerikan tırmanış sporcusu oldu.

Amerika, tırmanış sektörüne en fazla yatırımı yapan ülkelerin başında. Hal böyle olunca gözler Amerikalı sporcuların üzerindeydi ve ne yapacakları merak konusuydu. ABC Kids Climbing Academy’nin kurucusu ve annesi Robyn Erbesfield Rabaouto’nun kızı Brooke Rabaoutou, Amerika’nın favori isimlerinden. Kombine ayağında hız yarışmalarında 6.; boulderingte 10. ve liderde 7. oldu. Genel klasmanda 9. oldu. Aslında 2 kişiyle olimpiyat bileti alamıyor. Bu noktada Japonya, kendilerine ayrılan ev sahibi ülke kontenjanından vazgeçmesi Brooke’a bu şansı tanıdı diyebiliriz.

Adam Ondra, Kombine etabının Bouldering disiplininde

Adam’ın lider disiplininde şampiyon olması onun kombine etabına geçmesinde büyük kolaylık sağladı fakat sonrasında işler pek de istediği gitmedi. Hız disiplininde yeteri kadar iyi olamaması ve boulderingte sadece 3 rotayı tamamlayabilmesi yetmiyormuş gibi bir de lider etabında bolta basması (ya da ayağının değmesi) sonucu hakemlerin verdiği kararla diskalifiye olmasına neden oldu. Hala olimpiyatlar için şansı oldukça yüksek. Büyük ihtimalle Toulouse’taki yarışmada istediğini alacak ya da olimpik komite tarafından ”altın bilet” verilerek Tokyo’ya gönderilecek. Ne de olsa spor tırmanışın Rafael Nadal’ı…

Kazakistan’ın gururu Rishat Khaibullin

Evet doğru şeyi düşünüyorsunuz. Kazak tırmanıcı Rishat Khaibullin Kombine etabını 3. lük ile bitirdi ve doğrudan olimpiyatlara gidiyor. Veteran tırmanıcı Stefano Ghisolfi bile hız disiplininde sahneyi kendisine bırakıyor. Beklenilenin aksine diğer disiplinlerde de normalin üstünde bir performans göstererek hayallerine doğru sağlam bir adım attı. Tebrikler Rishat.

Kombine Sonuçları

Kadınlar:

 1. Janja Garnbret (SLO)
 2. Akiyo Noguchi (JPN)
 3. Shauna Coxsey (GBR)
 4. Aleksandra Miroslaw (POL)
 5. Miho Nonaka (JPN)
 6. Ai Mori (JPN)
 7. Futaba Ito (JPN)
 8. Petra Klingler (SUI)

Erkekler:

 1. Tomoa Narasaki (JPN)
 2. Jakob Schubert (AUT)
 3. Rishat Khaibullin (KAZ)
 4. Kai Harada (JPN)
 5. Meichi Narasaki (JPN)
 6. Kokoro Fujii (JPN)
 7. Mickael Mawem (FRA)
 8. Alex Megos (GER)

Spor tırmanış giderek büyüyor ve içinde yepyeni hikayeler yazılıyor. Dilerim bu hikayelerin birini de bizler başka olimpiyatlarda yazarız da ben de sizlere burada uzun uzun bu hikayeleri ve sporcularımızı anlatırım. Bugün değil ama belki bir gün…

Görüşmek üzere…
.B

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.