Kıtalara Yayılan Bir Tutku: Spor Tırmanış Dünya Kupası Sezonu Tüm ”Hızıyla” Devam Ediyor

Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu’nun düzenlediği Dünya Kupası serileri farklı ülkelerde, tüm hızıyla devam ediyor. İsviçre’nin Meiringen şehrinde başlayan yarışmalar sonrasında Moskova, Chongçing, Wujiang ve Münih gibi ülkelerde büyük bir coşku ile devam etti.

Peki, sezonun ilk yarışması Meirengen Dünya Kupası sonrasında neler oldu? Öne çıkan noktalarıyla sizleri ilk önce soğuk Rusya caddelerine, ardından Çin’in sıcaktan kavrulan tutamaklarına ve Almanya’daki devlerin düellosuna davet ediyorum.

Hız Yarışmaları Başlasın! / Moskova

Sol tarafta Çinli atlet Yiling Song, kadınlarda hız rekorunu bu seneye kadar elinde tutan Anouck Jaubert’i 7.38’lik saniye ile geçerek Moskova ayağını kazanan isim oldu.
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/.image/c_limit%2Ccs_srgb%2Cfl_progressive%2Ch_2000%2Cq_auto:good%2Cw_2000/MTYzMzg4OTE5MzE1NTA2Nzk3/17.jpg

1940’lı yıllarda Rusya’da temelleri atılan hız tırmanışının giderek yaygınlaştığı bu günlerde Moskova, senenin ilk Hız Tırmanış Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptı. Yarışmalar 12-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Fransız atlet Mawem Bassa’nın altın madalyayı kazandığı o an.
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/.image/c_limit%2Ccs_srgb%2Cfl_progressive%2Ch_2000%2Cq_auto:good%2Cw_2000/MTYzMzg4OTE5MzE1MjQ0MDM4/14.jpg

Uzun süredir hız rekorunu elinde tutan geçen senenin şampiyonu Reza Alipour, Moskova’da yaptığı 7.58 saniye ile yarışmada 7. olarak sezona istediği gibi başlayamadı. Öte yandan sosyal medyada paylaştığı antrenman videolarıyla adından sıkça söz ettiren Fransız atlet Mawem Bassa, çalışmalarının karşılığını aldı. 2018’deki Xıamen ve Taian zaferlerinden sonra hız yarışmaları kariyerindeki 3. altın madalyasını Moskova’da kazandı.

7.32 saniyelik süreyle hız tırmanış rekorunu elinde tutan Fransız atlet Anouck Jaubert, finalde karşılaştığı Çinli sporcu Yiling Song’a kaybederek yarışmada gümüş madalyayı kazanan isim oldu.

Moskova’da Esen Slovenya Rüzgarı

Janja Garnbret Moskova’daki 2.final rotasında
Fotoğraf:
https://d1vs4ggwgd7mlq.cloudfront.net/wp-content/uploads/2019/04/47568735262_51339a126b_o-844×563.jpg

2019 sezonunda Janja Garnbret ismi, final tablolarının üst kısmından inmeyecek gibi duruyor.

Sloven atlet, İsviçre’deki zaferinden sonra Moskova’daki 1.lik kürsüsüne de imzasını attı. Grubundaki eleme rotalarını ilk denemede çıkan altın avcısı, yarı finalde 2 top 1 zone alarak Britanyalı atlet Shauna Coxsey’in hemen arkasından adını finallere yazdırdı.
4 final rotasını da tek seferde çıkmayı başaran Janja Garnbret, yarışmadaki ilk Sloven rüzgarını estiren isim oldu.

2018 Meiringen şampiyonu Sloven atlet Jernej Kruder, altın madalyaya uzandığı final rotasında.
Fotoğraf:
https://d1vs4ggwgd7mlq.cloudfront.net/wp-content/uploads/2019/04/47568735262_51339a126b_o-844×563.jpg

”Yarı finaller kendi adıma çok iyi geçmemişti. Gece iyi bir uykudan sonra sabaha çok enerjik uyandım ve buraya, finallere gayet motive bir şekilde geldim. Sanırım bugün günümdeyim.”

Jernej Kruder’ın bu cümleleri, kariyerindeki 2. Bouldering Dünya Kupası şampiyonluğuna uzandığı, Moskova finallerinin hemen sonrasına ait.

Jernej, finallerde Adam Ondra ile son bouldera kadar neredeyse başa baş bir tablo çizdi. Kimsenin o rotayı Top yapamaması ve Kruder’ın flashlayarak (tek seferde) çıkması, Sloven atletin gerçekten gününde olduğunun bir işaretiydi.

Meiringen şampiyonu Adam Ondra’nın 2. olduğu yarışmada Japon ekip, her zamanki gibi varlığını hissettirdi. 2017 Wroclaw’da düzenlenen Dünya Oyunları’nda Bouldering şampiyonu olan Yoshiyuki Ogata, biri flash 3 top istatistiği ile 3. sıradan podyumda giriş yaptı.

Slovenya milli takımının parlayan yıldızı Lucka Rakovec
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-moscow-world-cup-2019-bouldering-and-speed/#&gid=ci0244795b6000266d&pid=3

Bir düşünsenize; 18 yaşındasınız, sevdiğiniz spora tutkuyla bağlısınız ve katıldığınız ilk uluslararası yarışmada yarı finaller, ikinci uluslararası yarışmada finale kalıyorsunuz hatta bronz madalyayı bir rota eksik tırmandığınız için kaçırıyorsunuz.

Hayali bile çok heyecan vericiyken bunu bizzat yaşayan Lucka Rakovec kim bilir neler hissetti? Janja gibi bir takım arkadaşı olmasının da bu başarıda büyük bir etken elbet.

Sonuçlar

Kaynak:
https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition/last-result#!comp=7926

İlklerin Yaşandığı Bir Asya Turu / Chongçing

Yiling Song’un Çin’de yeni bir rekora imza attığı o an.
Fotoğraf:
https://www.ifsc-climbing.org/images/News/2019/IFSC_World_Cup_Chongqing_2019_speed_recap.jpg

26 – 28 Nisan tarihleri arasında Chongçing, IFSC tarihindeki en sıcak yarışmaya ev sahipliği yaptı.
Güneşin tutamakları kavurduğu yarışmadan notlar şu şekilde:

Avusturalyalı genç atlet Oceana Mackenzie, 6. olarak ayrıldığı İsviçre ayağından sonra Moskova’ya katılmayarak bir ara verdi. Çin’de tekrar duvarlara geri dönen Oceana, yarışmada 45. sıralara gerileyerek istediği performansı gösteremedi.
Bırakma Oceana!

Akiyo Noguchi sezonun 3. Bouldering Dünya Kupası Chongçing’te
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-chongqing-world-cup-2019-bouldering-and-speed/#&gid=ci0245a32a000125ab&pid=13

Japonya’nın tecrübeli sporcusu Akiyo Noguchi, bir gölge gibi Janja’nın peşinde. Finaldeki tüm rotaları tırmanmayı başaran sporcu Çin’den gümüş madalya ile ayrıldı.

Polonyalı atlet Aleksandra Rudzinka’nın ikinci, Çinli rekortmen Yiling Song’un birinci ve Rus sporcu Luliia Kaplina’nın üçüncü olduğu hız yarışmaları sonrası ödül töreni
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-chongqing-world-cup-2019-bouldering-and-speed/#&gid=ci0245a32a000125ab&pid=3

Moskova’da sinyallerini aldığımız hız tırmanışçısı Yiling Song, Chongçing’de 1. olmakla yetinmedi, kadınlardaki hız rekorunu da kırmayı başardı. Fransız tırmanışçı Anouck Jaubert ve Rus atlet Luliia Kaplina’nın paylaştıkları 7.32 saniyelik rekor, Song tarafından 7.10 saniyeye indirildi.

Jessica Pilz, 2017 yılında Sochi’de katıldığı 3. Kış Dünya Askeri Oyunları’nda
Fotoğraf:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Jessica_Pilz_in_Sochi.jpg

Jessica Pilz, kariyerinin ilk kürsüsüne çıktığı 2018 Chamonix finallerinin üstünden 6 ay geçti. Bu süreç içerisinde 7 kez kürsüye çıkan Pilz, lider tırmanışta kazandığı bu başarılarının yanına bir de bouldering madalyası eklemeliydi; Nitekim ekledi de.
Avusturyalı atlet finallerde 3 top 1 zone alarak İsviçreli dostu Petra Klinger’ı geçmeyi başardı ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Fransız atlet Manuel Cornu Chongçing’deki Bouldering Dünya Kupası’ında
Fotoğraf:
https://live.staticflickr.com/65535/47676497752_9ad247dfe6_h.jpg

Adam Ondra’nın hasta olduğu, Jernej Kruder’ın elemeleri geçemediği bir yarışma ortamında farklı simaları görmek doğal. Chongçing’te bu ortamı fırsat bilen Manuel Cornu, 2016 Paris bouldering şampiyonu Tomoa Narasaki ile kıyasıya mücadele etti.
İkisinin de 3 top ve 1 zone aldığı yarışmada altın madalyayı, zone tutamaklarına gidiş sayısı belirledi. Manuel Cornu 1 deneme az yaparak aldığı ve aynı zamanda flashladığı 3. boulder, yarışmanın kaderini belirledi.

Finallere 1. sıradan giren ve dikkatleri üzerine toplayan 21 yaşındaki Slovenyalı sporcu Anze Peharc, Jessica Pilz gibi o da Bouldering Dünya Kupası kariyerindeki ilk kürsüsüne çıktı. Kimsenin top yapamadığı son final rotasını tamamlayarak 3. sıraya yerleşen Anze böylelikle bronz madalyanın sahibi oldu.

Sonuçlar

Kaynak:
https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition/last-result#!comp=7929

Dünya Kupası Yarışmalarının Asya’daki Yeni Durağı / Wujiang

Senenin 4. yarışması Wujiang’ta heyecanlı bir akşamüstü.
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-wujiang-world-cup-2019-bouldering-and-speed/#&gid=ci02463329800026e1&pid=11

Çin’in güneyindeki Jiangsu eyaletine bağlı bir şehir olan Wujiang, 3-5 Mayıs tarihleri arasında ilk defa uluslarası bir tırmanış yarışmasına ev sahipliği yaptı.
IFSC’nin Asya’da düzenlediği tırmanış yarışmaları, basından büyük ilgi gördü. Japonya’da J Sports, NHK, SkyA ve TBS gibi yayın kuruluşları yarışmaların özetlerini ve tanıtımlarını yaptılar. Shanghai Media Group Chongçing’deki hız yarışmalarını canlı yayınlarken, Amerika’da NBC Olympic Channel iki disiplini de izleyicisi ile buluşturdu. Eurosport, bu gelişmelere kayıtsız kalamayıp Wujiang’taki yarışmayı yayınlamak için kollarını sıvayan büyük yayın kuruluşlarından.

Wujiang’ta sahalara geri dönen bir profesyonel, Miho Nonaka.
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-wujiang-world-cup-2019-bouldering-and-speed/#&gid=ci02463329800026e1&pid=20

”Japonya’nın Bouldering’te yükselen yıldızıyım”

Miho Nonaka’ya ait olan bu söz her ne kadar ego koksa da kendisi hakkında çok da haksız sayılmaz. 2014 yılında ve henüz 16 yaşındayken katıldığı ilk üç Bouldering Dünya Kupası yarışmalarında kazandığı 8.lik, 6.lık ve 4.lük onu önce ilk 10’a taşıdı. Aynı yıl, sezonun 6. Dünya Kupası ayağı olan Fransa’da kazandığı gümüş madalya ile kariyerinin ilk podyumuna çıkan Nonaka, henüz yeni başlamıştı.

Geçtiğimiz 5 yılda çeşitli başarılara imza atan başarılı atlet, kronik omuz sakatlığından dolayı 2019 sezonuna bir türlü başlayamamıştı, Wujiang’a kadar…

Elemelerde kendi grubunda 6. sıraya yerleşerek yarı finallere hak kazanan Miho, buradaki ilk üç boulderı flashlayarak Janja’nın hemen ardından adını finallere yazdırdı.

Miho Nonaka’nın gelişi, kafalarda kadın finallerinde dengelerin değişiceğine dair bir düşünce oluştursa da unutulan bir nokta vardı; Janja Garnbret hata yapmıyordu.

Janja Garnbret, Wujiang’taki galibiyetiyle kariyerindeki 23. altın madalyasını kazandı.
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-wujiang-world-cup-2019-bouldering-and-speed/#&gid=ci02463329800026e1&pid=23

Finaldeki bütün rotaları eksiksiz tırmanan Sloven atlet, 2018 Münih şampiyonuna geçit vermedi.
Finalde 1. boulder bloğunu sorunsuz atlatan Miho Nonaka, 2. boulderda top yapamayınca işler istediği gibi gitmedi. 2. denemede top yapılan 3. boulder ve son rotadan alınan zone, Nonako’nun bu sezon ki ilk podyumunu ıskalamasına neden oldu. IFSC yarışma yorumcusu ve eski Epic Tv Climbing sunucusu Charlie Boscoe yarışma sonrası yaptığı açıklamada, Miho’nun mükemmel bir geri dönüş yaptığını dile getirdi. Gerçekten de kronik omuz sakatlığını yeni yeni atlatan ve sezonun ilk 3 yarışmasına katılmayıp podyumu az farkla kaçırması dikkate değer bir başarı.

Yeni jenerasyon

Japon milli takımının en genç üyelerinden Ai Mori, 15 yaşında bouldering dünya kupası kariyerinin ilk bronz madalyasını kazandı.
Fotoğraf:
https://cdn.japantimes.2xx.jp/wp-content/uploads/2018/03/sp-kaz-a-20180305-870×608.jpg

Dünya kupası sahnesi her geçen gün başka bir yeteneğe tanıklık ediyor. 15 yaşındaki Ai Mori onlardan biri.

Wujiang’ta kariyerinin ilk başarısını elde eden Mori, Japon milli takımının en genç üyesi. Finallerde Julia Chanourdie, Jessica Pilz ve Miho Nonaka gibi isimleri geçmeyi başaran Mori, kariyerinin ilk dünya kupası podyumuna çıkmayı başardı.

Geçtiğimiz senelerde Arco Rock Junior yarışmalarında adından sıkça söz ettiren Mori, 2018’deki Japonya Ulusal Tırmanış Yarışması’nı 6 şampiyonluğu olan Akiyo Noguchi’ye rağmen kazanmayı başardı. Ai Mori o anları şöyle anlatıyor:

”Final rotasına başlamadan önce biraz endişeliydim fakat o son tutamağı tuttuğum anda kendimi çok rahat hissettim.”

Adam Ondra, Wujiang’taki zorlu dual-tex (bir yüzü sürtünmesi olmayan tutamak çeşidi) elementlerde.
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/.image/c_limit%2Ccs_srgb%2Cfl_progressive%2Ch_2000%2Cq_auto:good%2Cw_2000/MTYzODc0Njg5MjQzMjI3ODcz/8.jpg

Moskova yarışmasından sonra hastalanan Adam Ondra, Chongçing’deki yarışmayı pas geçip Wujiang’ta geri döndü fakat işler istediği gibi gitmedi. Elemeleri sonsuz atlatan başarılı Çek atlet, yarı finallerde 4 rotada da top yapamayınca yarışmayı 14. sırada noktaladı. Adam Ondra’nın Wujiang macerasını detayları ile anlattığı videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Ondra ile benzer kaderi paylaşan Manuel Cornu, Chongçing’te kazandığı zafer sonrası sezonun 4. yarışmasını 33. sıradan noktaladı.

Japon milli takımı için finaller güzel geçti diyebiliriz. 4 Japon sporcu, bir Jakob Schubert ve bir Jan Hojer’den oluşan şampiyonlar liginde gülen taraf Tomoa Narasaki ile Japon milli takımı oldu.

Sonuçlar

Kaynak:
https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition/last-result#!comp=7959

Bouldering Yarışmalarının Avrupa’daki Zirvesi / Münih

Başarılı bir sezon geçiren Fanny Gibert, elemelerdeki 4. rotayı top yaptığı o an.
Fotoğraf: https://www.climbing.com/.image/c_limit%2Ccs_srgb%2Cfl_progressive%2Ch_2000%2Cq_auto:good%2Cw_2000/MTY0MTk4MjEwMzM4ODkwODgx/11.jpg

Almanya 450’nin üzerinde tırmanış salonuyla dünyada tırmanışa büyük ölçüde önem veren ülkelerden biri. IFSC’nin 2010 yılından beri Münih’te organize ettiği Bouldering Dünya Kupası’nın bu pastada büyük bir payı var elbet.
18-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenen yarışmaya Avrupalı sporcuların rekabeti damgasını vurdu.

Janja’nın Münih’teki 1.liği, genel klasman şampiyonluğu için önemli bir başarı.
Fotoğraf:
https://www.climbing.com/.image/c_limit%2Ccs_srgb%2Cfl_progressive%2Ch_2000%2Cq_auto:good%2Cw_2000/MTY0MTk4MjEwMzM4ODI2MTg3/15.jpg

Janja Garnbret, Münihte’de bizleri şaşırtmayarak olağanüstü bir performans sergiledi. Öte yandan Fanny Gibert bu sezon neredeyse hiç bir finali kaçırmayarak hatrı sayılır bir başarı elde etti. Aslında Fanny gerçekten başarılı bir sporcu sadece tek sorun Janja Garnbret gibi yıldızla aynı döneme gelmiş olması. Bu duruma şöyle bir örnek verebiliriz; mesela çok başarılı bir tenis sporcususunuz ama Federer, Nadal ve Djokovic gibi şampiyonlardan fark edilmiyorsunuz. Tenisteki genç sporcuların durumu Fanny’nin durumuna benzer nitelikte diyebiliriz.
İlk şampiyonluğuna fazlasıyla yakın olan Gibert, 4 final rotasını toplam 8 denemede çıkarak Noguchi ve Nonaka’nın yokluğunda 2. sıraya yükseldi.

Fransız ve Sloven isimler haricinde bu yarışmada finalde bende varım diyen Ukraynalı Levgeniia Kazbekova, 1 top ve 2 zone ile 5. sıradan yarışmayı tamamladı.

Sol dizindeki sakatlığa rağmen ayakta alkışlanacak bir performans sergileyen Mia Krampl, takım arkadaşı Garnbret ile beraber 3. sıradan podyumdaki yerini aldı.
Fotoğraf: https://live.staticflickr.com/65535/47093832434_3c53634040_k.jpg

Mia Krampl hakkında ne söylersek söyleyelim finalde yaptıklarını tanımlamaya yetmez. Son rotadaki performansına buradan tanıklık edebilirsiniz.

2019 Münih Bouldering Şampiyonu Jakob Schubert.
Fotoğraf:
https://live.staticflickr.com/65535/46967878195_d81dcdc233_k.jpg

Yarışmada dikkat çeken başka bir konu ise Japon tırmanıcı sayısının azlığıydı. Kokoro Fuji, Tomoa Narasaki, Kai Harada ve Akiyo Noguchi gibi Asya’nın önemli isimlerini Münih’te göremedik. Bu sebeple Münih Olimpiyat stadyumu Avrupalı tırmanıcıların kapışmasına sahne oldu.

Yarışmayı izleyen herkes son ana kadar Adam Ondra’nın kazanacağını düşünüyordu; ta ki son rotaya kadar.
Son rotada herkes son ana kadar Adam’ın bir çözüm bulup top yapacağını düşündü fakat o son rotadaki slop’a yapılan dinamik hamle, Ondra’nın kabusu oldu. Zone alamayarak yarışmayı 2.sırada tamamladı ve yerini 2018 Innsbruk şampiyonu Jakob Schubert’e bıraktı. Rota tam Jakob’un tarzıydı ve 3. deneme onu bu sezon ki ilk şampiyonluğuna taşıdı.

Kayada yaptığı çıkışlarla adını spor tırmanış tarihine çoktan yazdırmış olan Alex Megos, evindeki yarışmayı 10. sıradan tamamlarken Almanya’nın bouldering yıldızı Jan Hojer ise 3.lüğü aynı Innsbruck’taki gibi Adam ve Jakob ile paylaştı.

Kıtaları dolaşan yarışmada sonraki durak Amerika’nın Colorado’ya bağlı Vail kasabası.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Sonuçlar

Kaynak: https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition/last-result#!comp=7932&cat=6
Kaynak: https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition/last-result#!comp=7932&cat=5

Kaynakça

https://www.ifsc-climbing.org/

https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-moscow-world-cup-2019-bouldering-and-speed/

https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-wujiang-world-cup-2019-bouldering-and-speed/

https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-chongqing-world-cup-2019-bouldering-and-speed/

https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-munich-world-cup-2019-bouldering/

https://dictionary.cambridge.org/tr/

https://www.japantimes.co.jp/sports/2018/03/04/more-sports/fourteen-year-old-ai-mori-wins-lead-climbing-national-championship/#.XOmYyYgzbIV

http://www.climbandmore.com/climbing,719,0,1,news.html

http://rockmasterfestival.com/2018/en/ifsc-climbing-world-cup-en/introduction/

https://www.redbull.com/au-en/athlete/miho-nonaka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.