İspanya Esintisi

İspanya… Kaya tutkunu binlerce tırmanıcıya yıllardır ev sahipliği yapan tarihi bir ülke. Doğasıyla, coğrafyasıyla, tırmanış bölgeleriyle birçok sporcu için yarışma sezonu sonrası ”Şampiyonlar Ligi” niteliğinde bir öneme sahip. Tırmanıcılar, yorucu geçen bu sezonun ardından İspanya Esintisi ‘ne kendilerini bırakırlar. Aralık ve Ocak aylarında Margalef, Oliana ve Santa Linya gibi bölgelerde yapılan bazı zorlu tırmanışları sizler için derledim.

İspanya Esintisi Vol 1: Gabriele Moroni

Gabriele Moroni ''Demencia Senil''de!
Gabriele Moroni, ”Demencia Senil”in o meşhur tavanında

İtalya’nın başarılı tırmanıcılarından Gabriele Moroni, Chris Sharma’nın Margalef’teki baş yapıtlarından ”Demencia Senil”i çıkmayı başardı. Neredeyse 10 yıldır her kış Siurana ve Margalef’e gelen Moroni, 2014 yılının aralık ayında başladığı denemelerine 2020’nin ocak ayında son noktayı koydu. Sert bir tavan başlangıcı, sadece iki parmak girebilen küçük cepler ve devamında küçük tutamaklardaki hamlelerle sert bir 9a+ olan Demencia Senil, ”First Round, First Minute (9b)” rotasına bir basamak niteliğinde. Kim bilir, belki Gabriel Moroni’yi önümüzdeki kış bu rotayı denerken görebiliriz.

İşte Gabriele Moroni’nin Mellow ekibi tarafından hazırlanan tırmanış videosu:

İspanya Esintisi Vol 2: Laura Rogora

Laura Rogora

İtalya’nın hem yarışma tırmanışında hem de kayadaki en büyük potansiyeli… Henüz 18 yaşında olmasına rağmen yaptığı son İspanya gezisiyle birlikte kariyerindeki 4. 9a‘sını da tırmanmış oldu. 4 yaşından beri bu sporun içinde olan Rogora, 14 yaşındayken 9a zorluğundaki ”Grandi Gesti” rotasını çıkarak bu seviyede bir tırmanış gerçekleştiren ilk İtalyan kadın tırmanıcı ve dünyadaki en genç ikinci sporcu olmayı başardı.

Genç yetenek, 2019’u sonlandırmak için geldiği Margalef’ten tertemiz tırmanışlarla ülkesine geri döndü. 8b+ zorluğundaki ”L-Mens” rotasını onsight (ilk görüşte) çıkarak, o zorluk seviyesini tek seferde tırmanmış bir avuç kadın sporcunun arasındaki yerini de aldı. Hem kayadaki hem de yarışmalardaki başarıları düşününce, büyük markaların Laura’ya sponsor olmak istemesi çok normal. Mitsubishi, Volvo ve Ford gibi araba markalarından sonra Mercedes Benz’de, tırmanış dünyasındaki sponsorlardan biri oldu. 2019’un sonlarında yapılan bir lansmanla, Mercedes Benz İtalya ekibi başarılı sporcuyu ekiplerine kattı. Artık Laura’yı bir sonraki projesine son model bir Mercedes’le giderken görebiliriz. (Of be, hayali bile güzel :))

İspanya Esintisi Vol 3: Lluc Macia

Lluc Macia & ''Fish Eye'' (8c)
Lluc Macia & ”Fish Eye” (8c)

15 yaşındaki İspanyol tırmanıcı Lluc Macia, Oliana’nın popüler rotalarından ”Fish Eye” ı (8c) çıkmayı başardı. Yeni yıl başlar başlamaz Montserrat’a giden Macia, 9’lu ve 10’lu derecelerde birçok rotayı tırmanmayı başardı. Geleceğin Ramon Julian Puigblanque’si diyebilir miyiz? Büyük bir potansiyeli olduğu kesin. Vamos Macia! Lluc Macia’ya İspanya Esintisi yaradı.

İspanya Esintisi Vol 4: Cedric Lachat

İspanya Esintisi Vol 4: Cedric Lachat
Cedric Lachat & ”Pachamama (9a+)

Petzl markasının başarılı sporcularından Cedric Lachat da, Oliana’daki mesaisinden istediğini alan bir başka isim. Kendisini, 2014 Petzl Rock Trip Antalya ayağında ”Karakurum Highway (8c)” rotasını çıkarken izlemiştik. İsviçreli tırmanıcı, yine bir Chris Sharma klasiği olan ”Pachamama (9a+)”yı çıkmayı başardı. Cedric bu tırmanışla 6. 9a+‘sını çıkmış oldu ve gözünü ”Mamichula” ya; ”Pachamama” ve ”Papichulo” isimli rotaların birleşiminden oluşan ve 9b zorluğu olan hatta dikmiş durumda.

İspanya Esintisi Vol 5: Stefano Ghisolfi

İspanya Esintisi Vol 5: Stefano Ghisolfi
Stefano Ghisolfi & ”Stoking The Fire”(9b)

Stefano Ghisolfi, hem kayada hem de yarışmalarda adından sıkça söz ettiren başarılı bir tırmanıcı. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na kota alabilmek için düzenlenen iki şampiyonadan da eli boş dönen İtalyan atlet, Santa Linya’da kendini kayaya vererek plastikten bir süre uzaklaştı. İspanya’ya kafasında sağlam bir projeyle gelmişti elbet: ”Stoking The Fire (9b)”. Stefano, yakın zamanda, efsane japon tırmanıcı Sachi Amma tarafından tekrar edilen rotayı, ıslak tutamaklarda verdiği 14 günlük savaşın ardından tırmanmayı başardı. Bu zafer belki de Stefano’nun aradığı motivasyonu bulmasına yardımcı olmuştur zira şua aralar kendisi Innsbruck’ta son olimpik kota yarışması için ter dökmekte.

İspanya Esintisi Vol 6: Chris Sharma

İspanya Esintisi uzun zamandır aradığı simayı buldu! Evlilik, birinci çocuk, Barcelona’ya kocaman bir tırmanış salonu, sonra ikinci çocuk, hadi bir salonda Madrid’te açayım derken Chris Sharma‘dan 9a seviyesinde haberler pek gelmemeye başlamıştı. John Wick edasıyla geri döndüğü Oliana’da, uzun zamandır aklının bir kenarında duran projesi ”Le Blond (?)”a tekrar çalışmaya başladı. Öncü ve spor tırmanışın efsane ismi Patrick Edlinger’a ithafen açtığı bu rotanın 9b+ dolaylarında zorluğa sahip olduğu tahmin edilmekte.

Chris Sharma’nın Jason Momoa ile rota hakkında konuştukları video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.