IFSC’nin 2020 Yapılacaklar Listesi

2016 senesi… Spor tırmanış olimpiyatlara resmen kabul edilmiş ve birçok mecrada haber konusu olmuştu. Profesyonel sporcular dahil birçok tırmanış tutkunu, bir yandan tırmanışın olimpiyatlar sayesinde gelişeceğine sevinirken, diğer yandan da yeni yarışma formatının artılarını ve eksilerini tartışıyorlardı.

Tartışmalar, antrenmanlar, dünya kupaları; yarışma sezonu sonrası kayada mesai derken, birçok elit sporcu için olimpiyat çanları çalmaya başladı. Peki 2020 Tokyo Yaz Oyunları’na az bir zaman kala, tırmanışın spot ışıkları altındaki dünyasında neler oldu? 2020’de bizleri neler bekliyor?

2019, olimpiyatlarda yarışacak 20 kadın ve erkek sporcunun belirlenmesi açısından, kritik öneme sahip iki büyük yarışmaya sahne oldu. Bunlardan ilki, 11-21 Ağustos tarihlerinde, Japonya’nın Hachioji kentinde yapılan Dünya Tırmanış Şampiyonası’ydı. Yarışmada, Tomao Narasaki, Janja Garnbret ve Alex Megos gibi güçlü isimler olimpik kotaya dahil olurken, Adam Ondra, İspanyol genç yetenek Alberto Gines Lopez, Laura Rogora ve Kyra Condie gibi isimler de Fransa’nın Toulouse şehrinde yapılan 2. kota yarışmasında olimpiyatlara adını yazdırdı.

Kyra Condie, Toulouse/Fransa 2019

Merak edenler için, olimpiyatlara gitmeye hak kazanan sporcuların güncel listesi aşağıdaki gibidir:

Kadınlar

 1. Janja Garnbret (SLO)
 2. Akiyo Noguchi(JPN)
 3. Shauna Coxsey (GBR)
 4. Aleksandra Miroslaw (POL)
 5. Miho Nonaka (JPN) 
 6. Petra Klinger (SUI)
 7. Brooke Raboutou (USA)
 8. Jessica Pilz (AUT)
 9. Julia Chanourdie (FRA)
 10. Mia Krampl (SLO)
 11. Iuliia Kaplina (RUS)
 12. Kyra Condie (USA)
 13. Laura Rogora (ITA)
 14. YiLing Song (CHN)

Erkekler

 1. Tomoa Narasaki (JPN)
 2. Jakob Schubert (AUT)
 3. Rishat Khaibullin (KAZ)
 4. Kai Harada (JPN) 
 5. Mickael Mawem (FRA)
 6. Alexander Megos (GER)
 7. Ludovico Fossali (ITA)
 8. Sean McColl (CAN)
 9. Adam Ondra (CZE)
 10. Bassa Mawem (FRA)
 11. Jan Hoyer (GER)
 12. YuFei Pan (CHN)
 13. Alberto Ginés López (ESP)
 14. Nathaniel Coleman (USA)

Bu sene olimpiyat oyunları ve olimpik kadroların belirleneceği 5 farklı olimpik kota yarışması olduğu kadar, IFSC’nin (Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu) her sezon takviminde yer alan dünya kupaları, paralimpik tırmanış şampiyonaları, gençler kategorisindeki yarışmaları da devam edecek. IFSC yetkilerini oldukça yoğun bir dönem bekliyor.

Yukarıda gördüğünüz üzere 14 kişilik olimpik kadrolar tamamlanmış durumda. Kalan 6’şar kişi de, aşağıda yer alan, sezonun ilk tırmanış yarışmaları niteliğinde olan organizasyonlarla ve IOC’nin (Uluslarası Olimpik Komite) bir kişiye vereceği ”Altın Bilet” ile belirlenecek:

 • Pan-Amerikan Şampiyonası, Los Angeles (USA), 24 Şubat-1 Mart
 • Afrika Şampiyonası, Cape Town,(RSA), 19-22 Mart
 • Avrupa Şampiyonası, Moskova, (RUS), 20-27 Mart
 • Oceana Şampiyonası, Sidney, (AUS), 27-29 Mart
 • Asya Şampiyonası, Chongqing (CHN), 25 Nisan-3 Mayıs
IFSC 2020 yarışma takvimi

Takvimi kısaca anlatacak olursak, Amerika’daki olimpik kota ayağından sonra 6-8 Mart tarihleri arasında Tokyo’ya hazırlık için bir test etkinliği düzenlenecek. 3 Nisan’dan itibaren de İsviçre’de Bouldering Dünya Kupası, 22 Nisan’da Çin’de Hız Dünya Kupası, 25 Haziran’dan itibaren de Lider Tırmanış Dünya Kupaları ile takvim devam ediyor. 24 Temmuz’dan itibaren olimpiyatlar resmi olarak başlasa da tırmanış yarışmaları için 4 Ağustos’u beklememiz gerekecek.

Tam olarak bu noktada kafaları kurcalayan önemli bir konu var: Korona virüsü…

Yapılan son araştırmalara göre, Japonya’da bir kişinin korona virüsünden dolayı hayatını kaybetmesi, akıllara ”Acaba olimpiyatları etkiler mi?” gibi bir takım sorular getirdi. IOC’nin ve tüm spor dünyasının bu konuyu yakından takip ettikleri biliniyor. Olimpik takvimde bir değişiklik olur mu bilmiyorum ama IFSC’nin Çin’deki yarışmaları başka ülkelerde yapılması olası.

Zor İşler

(Sırayla) IFSC’nin olimpik koordinatörü Jerome Meyer ve Teknik Delege Christophe Billion

Olimpiyatlar, IFSC’nin kurulduğu günden itibaren üzerine titrediği en büyük konulardan biri. Dolayısıyla Tokya’da görev alacak isimler işinde uzman kişilerden oluşmalıydı. Uluslararası Spor Tırmanış Federasyon başkanı Marco Scholaris, kritik öneme sahip bu konuyu profesyonellere emanet etti. Peki kim bu isimler?

Fotoğraftaki güneş gözlüklü isim, bir dönemin Bouldering Dünya Kupaları ve Avrupa şampiyonu Fransız tırmanıcı Jerome Meyer. Yarışma kariyerinden sonra yöneticilik için kolları sıvayan Meyer, uzun bir dönem sportif direktörlük yaptıktan sonra federasyonun olimpik ayağı kendisine emanet edildi. Eski şampiyonu şu sıralar Marco Scholaris’le beraber sıklıkla Tokyo’ya, Torino’ya, Bern’e; toplantıdan toplantıya giderken görüyoruz.

Fotoğraftaki diğer kritik isim ise teknik delege Christophe Billion.
Dört IFSC teknik delegesinden biri olan Bilion’un Tokyo’daki esas amacı, tüzüklerin, kuralların, federasyon yasalarının düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak. 1996 ve 1997 yıllarında yapılan ve ilk tırmanış yarışması niteliğine sahip ”Top Rock Challenge”ın ulusal hakemliğini yapan Christophe, UIAA (Uluslararası Tırmanış ve Dağcılık Federasyonu) bünyesinde yapılan birçok yarışmada hakemlik görevlerini üstlendi. 2003 yılında dönemin federasyonuna jüri başkanlığı için başvuruda bulunması belki de hayatında verdiği en önemli kararlardandı. O günden itibaren, 20’den fazla organizasyonda jüri başkanlığı ve teknik delege olarak yaptı. Bu organizasyonlardan biri de 2018 Innsbruck Dünya Tırmanış Şampiyonası’ydı.

IFSC jüri başkanı Stanley Yeo

Stajlar, kurslar ve eğitimler derken Avusturya’da belgelerini tamamlayan Singapur’lu hakem Stanley Yeo, zorlu görevi için artık hazır. Yeo, 2018 Buenos Aires Yaz Gençlik ve Jakarta-Palembang Asya Oyunları, 2019 Gençler Dünya Tırmanış Şampiyonası ve 2019 Çin Açık gibi önemli turnuvalarda jüri başkanlığı yapmış başarılı bir isim.

Polonyalı şef rota yapıcı Adam Pustelnik

Tokyo’daki lider disiplini emin ellerde. Adam, uluslararası federasyonda rota yapıcı olarak başladığı görevine 2016 Paris Dünya Şampiyonası, 2018 Buenos Aires Dünya Gençlik Şampiyonası ve 2019’daki Hachioji’yi de eklemiş tecrübeli bir isim. Şef rota yapıcı olmasının yanında 2010’lu yıllarda Action Directe’i (9a) göndermiş başarılı bir tırmanıcı.

Şef rota yapıcı Percy Bishton

Tırmanışla geçen 35 koca yıl ve 18 yılı aşkın rota yapıcılık… Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki boulderlar Percy Bishton’a emanet. 1994’ten beri uluslararası arenada rota yapan Bishton, IFSC’de şef rota yapıcı olarak çalışmadığı zamanlarda, ortağı olduğu Sheffield’taki The Climbing Works ve Dublin’deki Gravity‘nin duvarlarına sanat eseri niteliğindeki boulderlarını yapıyor. 2016 Paris Tırmanış Şampiyonası’ndaki yaptığı boulderları, bu zamana kadar ki en iyi iş olarak belirtiyor.

IFSC’nin partnerlerinden olan ve halihazırda dünyadaki birçok tırmanış salonunun duvarlarını üreten Entre-Prises, bu seneki olimpiyat oyunlarında kullanacak olan tırmanış duvarlarını üretecek. Sonraki yıllar için harika bir satış referansı…

Kaynaklar: 1,2,3,4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.