IFSC Yönetim Kurulu Toplantısı |2021 Yarışma Takvimi

Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu (IFSC) Yönetim Kurulu, 2 Ekim Cuma günü bir toplantı düzenleyerek önümüzdeki süreçte tırmanışın nasıl bir yol izleyeceği hakkında önemli kararlar aldı. Ek olarak, geçtiğimiz hafta federasyonun resmi web sitesinden 2021 yılı yarışma takvimi ve detayları kamuoyuna paylaşıldı.

IFSC Yönetim Kurulu Toplantısı ve Çıktıları

Bildiğimiz üzere Tokyo Olimpiyatları, Covid – 19 salgını nedeniyle 2021 yazına ertelendi. Pandemi süreci hala etkisini sürdürdüğü için birçok ülkede seyahat kısıtlamaları mevcut ve büyük spor organizasyonlarına ya izin verilmiyor ya da seyircisiz yapılıyor.

IFSC için kritik olan konu, güncel koşullar nedeniyle durumu belirsiz, olimpik kota niteliği taşıyan; Asya, Avrupa, Afrika ve Okyanusya’da yapılacak 4 kıta şampiyonası. Bu kıtalarda yapılacak yarışma sonucunda her şampiyonadan, o kıtaya ait, 1 kadın ve 1 erkek yarışmacı; totalde 4 kadın ve 4 erkek sporcu seçilecek. Normal şartlarda en geç Haziran ayında bitmesi gereken bu yarışmalar, Kasım ve Aralık ayına ertelenmiş durumda. Peki süreç nasıl işleyecek? İşte toplantı çıktıları:

Toplantı Çıktıları

  • IOC’nin Nisan 2020’de onayladığı yarışma takviminde bir değişiklik yapılmayacak.
  • 2020 içinde yapılması planlanan 4 kıta şampiyonası, yıl bitmeden yapılamazsa kalan kotalar 2019 Hachioji Tırmanış Şampiyonası‘ndaki sıralamaya göre belirlenecek.
  • Kıta konseyleri ve organizasyon sahipleri, şampiyonada bulunabilecek herkesin (yarışmacılar, teknik ekip, delegeler…) sağlığını gözetecek kriterleri en ince ayrıntısına kadar belirleyecek.
  • IFSC yetkilileri ve kıta liderleri düzenli olarak, online toplantılarla, bilgi paylaşımı yapacak.

Eğer Hachioji’ye Bakılırsa…

Bu başlıkta yazımıza bir virgül koyalım ve hep birlikte ihtimalleri konuşalım.

Güncel takvime göre, 20 – 29 Kasım arasında Avrupa Kıta Şampiyonası yapılması planlanıyor. Eğer bu yarışma iptal olursa Japonya’daki yarışmaya göre kadınlardan Ukraynalı Jenya Kazbekova, erkeklerden de Sloven atlet Jernej Kruder olimpik kota alan isimler olacak.

Asya Kıta Şampiyonası, 10 – 12 Aralık tarihlerinde yapılamazsa Güney Kore’nin başarılı iki sporcusu; kadınlardan Chaehyun Seo, erkeklerden Jongwon Chon olimpik bileti alacak.

Okyanusya Kıta Şampiyonası 19 – 20 Aralık tarihlerinde yapılacak. Olmama ihtimalinde Avustralya’ dan Oceana MacKenzie ve Campbell Harrison kota alabilir.

Ve son olarak Afrika Kıta Şampiyonası… 17 – 20 Aralık’ta yapılması planlanan organizasyonun olmama ihtimalinde, Güney Afrika’dan Rachelle de Charmony ve Carlin Curtis olimpiyatlara gitmeye hak kazanacak.

Bu kısımda anlattıklarımız şuan için olasılıktan ibaret. IFSC bu konuyla alakalı bir bildiri yayınladığında sizlerle en kısa zamanda paylaşıyor olacağız.

IFSC 2021 Yarışma Takvimi

IFSC, 3 Ekim’de resmi web sitesinden yaptığı paylaşımla 2021 yarışma takvimini ve bazı önemli detayları duyurdu.

Önümüzdeki sene Rusya tırmanışını bekleyen iki büyük ev sahipliği var: İlki, 21 – 31 Ağustos tarihleri arasında Voronezh’te düzenlenecek Dünya Gençler Tırmanış Şampiyonası, ikincisi de 15 – 22 Eylül tarihlerinde Moskova’da yapılması planlanan Dünya Tırmanış Şampiyonası. Ve Endonezya spor tırmanışa, özellikle de hız disiplinine verdiği önemle 2021’de ev sahipliği yapacak yeni ülkelerden biri oldu. İsviçre’de boulder ile başlayacak dünya kupası serisi, Jakarta’da hız disipliniyle sona erecek.

2021 yılında Tokyo Olimpiyatları ise, 23 Temmuz’da başlayıp 8 Ağustosta sona erecek ve 3 – 6 Ağustos arası, spor tırmanış meşalesinin yanacağı günler olacak.

Yarışma Programı:

İsviçre – Meiringen (Boulder) 16-17 Nisan

Çin – Wujiang (Boulder ve Hız) 30 Nisan – 2 Mayıs

Kore – Seul (Boulder ve Hız) 7 – 9 Mayıs

Almanya – Münih (Boulder) 22 – 23 Mayıs

Amerika Birleşik Devletleri – Salt Lake City (Boulder ve Hız) 11 – 13 Haziran

Avusturya – Innsbruck (Boulder ve Lider) 24 – 27 Haziran

İsviçre – Villars (Lider ve Hız) 1 – 3 Temmuz

Fransa – Chamonix (Lider) 12 – 13 Temmuz

Fransa – Briançon (Lider) 17 – 18 Temmuz

Slovenya – Lübliyana (Lider) 4 – 5 Eylül

Çin – Xiamen (Lider ve Hız) 15 – 17 Ekim

Endonezya – Jakarta (Hız) 23 – 24 Ekim

Umarız salgının dünya çapındaki etkisi giderek azalır ve tırmanışı doya doya yaşarız.

Burada konuşulan konuları ve çok daha fazlasını internet sitemizden, Instagram, LinkedIn ve Twitter‘dan sizlere aktarıyor olacağız. Takipte kalın.

Kaynak:

IFSC resmi web sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.