IFSC Lider Tırmanış Dünya Kupası / Kranj

Dünya Şampiyonası sonrası ilk büyük yarışma… 28-29 Eylül tarihlerinde, Slovenya’nın spor tırmanış tarihi açısından büyük öneme sahip şehri Kranj, Lider Tırmanış Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı.

Slovenya tırmanış yarışmalarıyla 1988 yılında, tırmanış bahçelerinde yapılan yarışmalarla tanıştı. 2 yıl sonra, İnternational Master yarışmalarının bir ayağının Kranj’da yapılması, Slovenya tırmanışı için bir dönüm noktasıydı. Ve takvimler 1996’yı gösterdiğinde Kranj’da, 24 ülkeden 152 katılımcıyla, ilk Dünya Kupası yarışması düzenlendi. İlerleyen yıllarda da uluslararası yarışmaların, özellikle de gençler kategorisi için önemli bir şehir oldu.

Adam Ondra, Japonya’daki talihsiz günlerini geride bırakmışa benziyor.

2009 yılında Adam, bu klasikleşmiş yarışma duvarında en genç genel klasman şampiyonu şampiyonu oldu. 2014, 2015 ve 2019 yılında da kürsüdeki bu hakimiyetini sürdürdü. Çekoslavakyalı atlet için bu yarışma, Japonya’daki talihsizliğinin ardından ‘silkelenme’ durağı olarak görebiliriz. Adam Ondra’nın Kranj’daki macerasına buradan göz atabilirsiniz.

İspanyol sporcu Alberto Gines Lopez… Bu isim, ilerleyen yıllarda çokça karşımıza çıkacak gibi duruyor zira Stefano, Jakob, Sean McColl gibi isimlerin arasından sıyrılarak kürsüdeki yerini aldı ve henüz 16 yaşında. 2000 sonrası jenerasyonun tırmanış sporundaki hegemonyasının bir başka örneği Alberto.

Son zamanlarda Janja Garnbret ismini ilk üçte görmeye fazlasıyla alıştık. Yarışma öncesi tahminlerde ‘en kötü 3.lük’ denir hatta. Ne de olsa kendi evinde yarışacaktı. Fakat ilginç bir şekilde Janja, Kranj’daki yarışmaya istediği gibi başlayamadı ve yarışmayı 13. sırada noktaladı. Sanki Rafael Nadal, 12. Fransa Açık Şampiyonluğunu kaçırmış da Dominin Thiem kazanmış gibi..

Kadınlarda kürsüyü Chaehyun Seo, Jessica Pilz ve Lucka Rakovec paylaştı. Her bir sporcu muazzam bir performansla, olimpik kota stresi olmadan kendilerini vererek yarıştılar. Sloven ekipten Lucka Rakovec ve Mia Krampl’ın her geçen yarışmada kendilerini bir adım yukarı taşımaları ve Janja’nın -küçük istisnalar dışında- süreklilik gösteren başarısı Slovenya’nın bu işi ne kadar ciddiye aldığının bir göstergesi aslında.

Sıradaki yarışma 18-20 Ekim tarihleri arasında Çin’de olacak. O zamana kadar tırmanışla ve sporla kalın. 🙂

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.