IFSC 2019 Yarışma Takvimini Yayınladı

IFSC (International Sport Climbing Federation) (Uluslarası Spor Tırmanış Federasyonu), 2019 yılının yarışma takvimini resmi sitesinden yayınladı.

Buenos Aires Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları, ilk olimpik formatta yapılan Innsbruck Dünya Tırmanış Şampiyonası, Paraclimbing Dünya Şampiyonası, La Sportiva Legends gibi yarışmaların olduğu, kaya tırmanışında da önemli gelişmelerin yaşandığı, bir yükseliş senesiydi 2018. Deneyim kazanmak için bir yarışmadan diğerine koşan sporcular, bir an önce kendilerini şarj etseler iyi olur zira 2019 gümbür gümbür geliyor.

2019 Yarışma Takvimi
Fotoğraf: https://www.ifsc-climbing.org/media/k2/items/cache/a906ecd58b062801ef8efce6e1a38d4d_XL.jpg

2019’da bizi neler bekliyor?
Yarışmalar ilk olarak İsviçre’nin Meiringen şehrinde Boulder kategorisi ile başlayarak sırasıyla: Rusya, Çin, Almanya, Amerika ve İsviçre gibi ülkelerde devam edecek. Dünya Kupası haricinde kalan ama takvimde bulunan Asya Oyunları 9-10 Mart’ta, Almanya’da yapılacak olan Studio Bloc Masters 23-24 Mart ve Hollanda da yapılacak olan Uluslarası Delfts Bleau Gençler Açık Turnuvası’da 30-31 Mart tarihlerinde olacak. Studio Bloc Masters ve The CWIF (The Climbing Works International Festival) gibi yarışmalar, sene içinde düzenlenen ama Dünya Kupası organizasyonundan ayrı olan; hem popüler sporcuların kendilerini test ettikleri; hem de tırmanış dünyasındaki materyal ve sponsorluk gelişmelerini takip ettiğimiz, seyir zevki yüksek etkinliklerdendir.

Hız tırmanışı (Speed) rekortmeni Reza Alipour
Fotoğraf: http://img6.irna.ir/1397/13970202/82894055/n82894055-72300370.jpg

Rusların ata sporu diyebileceğimiz hız yarışmaları, 12 Nisan’da Moskova’da boulder disiplini ile beraber başlayacak. Geçtiğimiz sene ilk 10’a 5 sporcu ile girmeyi başaran Rusya, Reza Alipour (Pers çitası) ile bu sene de aralarında sağlam bir rekabet olacak gibi duruyor.

Uzaktan baktığınızda bir renk cümbüşü gibi gözüken rotalar, ipe girmiş bir tırmanıcı için maceranın ve limitin ta kendisi fakat eller tozlanmadan önce biraz beklememiz lazım çünkü yılın ilk lider disiplini 22-23 Haziran’da İsviçre’nin Ostermundigen şehrinde Avrupa Gençler Kupası ile başlayacak.

Innsbruck Tırmanış Merkezi
Fotoğraf: https://www.tyrol.com/images/a6zhqomn_nc-/the-innsbruck-climbing-center.jpeg

Bu sene, dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Tokyo’da ciddi bir hazırlık söz konusu. Tokyo’daki Hachioji ayağı, 2020 olimpiyatlarının ilk eleme ayağı olacak ve olimpik formatta yapılacak. Hachioji’de yapılacak şampiyonada ilk 7’ye giren kadın ve erkek tırmanıcılar NOC (National Occupational Classification) (Ulusal Mesleki Sınıflandırma Sistemi)’a göre cinsiyet başına düşen maksimum kota göz önünde bulundurularak, bir kota bölgesine yerleştirilecek ancak bu kotaya giremeyen sporcular için genel klasman durumuna bakılacak. İlk 20’de bulunan kadın ve erkek sporcular 2. olimpiyat elemesi ve senenin son yarışması olan Fransa’daki Toulouse ayağına katılacak. Bu yarışmada ilk 6’ya giren sporcularda başka bir kota bölgesine yerleştirilecek. 2020 yılında yapılacak olan 3. olimpiyat elemesi ile birlikte 2020 Tokyo ekipleri belirlenecek.
Spor tırmanışın yükseliş dönemi…Tutamaklar hiç bu kadar pürüzsüz, yükseklik hiç bu kadar hissedilir olmamıştı.

Kaynak: https://www.ifsc-climbing.org/index.php/news/item/1316-ifsc-calendar-2019-from-game-changers-to-tokyo-hopefuls

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.