Avusturya Yaz Tırmanış Serisi 2020|Yarışmalar Başladı!

Uzun zamandır beklediğimiz tırmanış yarışmaları sonunda başladı! Charlie Boscoe ve Anna Stöhr’ün keyifli yorumları, öne çıkan genç isimler, kırılan hız rekorları, tartışmalı jüri kararı…

8 Temmuz’da bouldering elemeleriyle başlayan organizasyonun ilk ayağı 10 Temmuz’da, aynı gün, hız eleme etabı ve final yarışmasıyla sona erdi. 15-17 Temmuz tarihleri arasında, Yaz Tırmanış Serisi’nin ikinci ayağı yine bouldering ve hız disiplinlerinde gerçekleştirilecek.

Jan-Luca Posh yarı final etabında. Fotoğraf: Andreas Aufschnaiter – Innsbruck

Erkekler bouldering elemelerinde 4’ü Alman, 2’si İsviçreli olmak üzere toplamda 23 sporcu vardı. Kadınlar bouldering elemelerinde ise 3’ü İsviçreli, 4’ü Alman 26 sporcu yarıştı. Katılan sporcuların yaşları da oldukça ilgi çekiciydi. 1994 ve 2004 yaş aralığındaki sporcuların sayısı pastanın bütününü oluşturuyor. Petra Klingler (1992) ve Jakob Schubert (1990) gibi deneyimli isimler birer istisna elbette.

Almanya’dan Alex Megos ve Jan Hojer gibi deneyimli isimlerin yarışmada olmaması ve genç sporcuların ağırlıkta olması, 3 ülke federasyonunun da altyapıya verdikleri önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Tartışmalı Jüri Kararı

Jakob Schubert eleme etabında. Fotoğraf: Andreas Aufschnaiter – Innsbruck

İsviçreli ve Alman sporcuların yarı finale kalmayı başardığı bouldering etabı oldukça çekişmeli geçti. Zone sayısı ve denemelerin belirleyici olduğu etapta 4. rota oldukça dikkat çekti. Slab tutamaklarda denge gerektiren ve kontrollü bir şekilde zone tutamagının alınması gereken rotayı 20 sporcudan sadece 5’i yapabildi. 26 yaşındaki Almanya’nın başarılı sporcusu Martin Philipp 4. yarı final rotasını ilk denemede çıkan isim oldu. 3 top 1 zone alarak yarı finali 1. sırada tamamlamayı başardı.

Sevgili okurlar, sizlerden süreyi 2:17:00’ye almanızı rica edeceğim. Jakob ilk denemesinde zone tutamağına ufak bir dokunuş yapıp pozisyonunu düzeltmek için elini geri çekiyor ve sonrasında düşüyor. Sonraki denemelerinde zone tutamağına herhangi bir temasta bulunmuyor. Hakemler ve jüri, zone tutamağını ”almadı” olarak değerlendiriyor ve Jakob Schubert yarışmayı 7. sırada tamamlıyor.

Florian Klinger- Avusturya Tırmanış Takımı

Yarışma sonrasında deneyimli sporcunun yaptığı itirazlar sonucunda pozisyon tekrar izleniyor ve zone tutamağını kontrollü bir şekilde tuttuğuna karar veriliyor. Bu sonuçla birlikte Schubert, zone tutamağını ilk denemede tuttuğu için doğrudan 2. sıraya yükseliyor. Tabi bu sonuç iki takım arkadaşı Florian Klingler’ı ve Nicolai Uznik’i doğrudan etkiledi. Florian bu karar neticesinde finale kalamadı, Uznik de kendi denemesinin incelenmesini talep etti ama istediği sonucu alamadı. Klinger, Uznik’e nazaran daha ileriye dönük bir tutum sergileyerek sonraki yarışmalar için daha motive olduğunu belirtti.

Ev Sahibi

Jakob Schubert, biraz da şansın yardımıyla girmeyi başardığı 6 kişilik final etabında, 2 top yaparak birinciliği kimselere bırakmadı. Yarı finalde etkili performans sergileyemeyen Avusturyalı ekipten yalnızca Jakob ve Stephan Rest finale kalmayı başarabilirken, Alman Phillipp Martin, ilk sıradan girdiği final etabında 1 top 3 zone alarak ikinci oldu.

Yarı final ve final etabındaki boulderların zorluğu gözlerden kaçmadı. Avusturya takım koçu Kilian Fischhuber, Yaz Tırmanış Serisi’ndeki bu rekabet ortamını herhangi bir dünya kupasından daha iyi olduğunu düşünüyor. ”Salgın sonrası rota zorluklarında esneklik olur mu?” sorusunun da cevabını bu şekilde almış olduk.

Uykusuz Geçen Gecelerin Karşılığı

Johanna Farber, Graz’daki Bloc House Gym’deki bir yarışmada. Fotoğraf: Flo Murnig

Elemelerden önceki gece o kadar gergindim ki gözüme hiç uyku girmedi. Sanırım bu gece biraz uyuyabileceğim.” Bu sözler, kadınlar bouldering finalini 1’incilikle tamamlayan, Avusturya’nın 22 yaşındaki genç yeteneği Johanna Farber’a ait.

8 Temmuz’daki eleme etabında yaptığı 4 Top’ın 3’ünü ilk görüşte çıkan Johanna, yarışmanın ilerleyen günlerinde nasıl bir performans sergileyeceğine dair bazı ipuçları verdi bizlere. Top ve Zone deneme sayılarının etkili olduğu yarı final etabında 1. ve 4. boulderları rakiplerine nazaran daha az denemeyle çıkmayı başararak 2. sıradan adını finale yazdırdı. Finalde, 5 yarışmacının da zone alamadığı 3. rotayı ilk görüşte çıkması ve 2. rotadaki performansıyla Avusturya Yaz Tırmanış Serisi’nin ilk altın madalyasını kazandı.

Salgın sürecinde zayıf yönlerine odaklanan Farber, evde yoğun olarak güç antrenmanları yaptığını ve yediklerine dikkat ettiğini belirtiyor. Farber, kürsüyü takım arkadaşı Eva Maria Hammelmüller ve İsviçreli Petra Klinger ile paylaştı.

Zayıf Yönler

Jessica Pilz

2018 Dünya Kupası Şampiyonu Jessica Pilz kürsüyü az farkla kaçırdı. Yarışma sonrası yapılan röportajlarda performansından memnun olmayan Pilz, her boulderda farklı bir zayıf yönünü keşfettiğini dile getirdi. Eva, Johanna ve Mattea Pötzi gibi yeni jenerasyon isimlerin baskıyı arttırdığını ve seviyeyi yukarılara çıkardığından bahsetti. Bu rekabet ortamından son derece memnun olan başarılı sporcu birlikte yapılan antrenmanların seviyesini yükselttiğini düşünüyor. Deneyimli tırmanıcı ilk bouldering finalinden istediğini alamasa da gözünü önümüzdeki yarışmalara dikmiş durumda.

Hız Rekorları

Avusturyalı sporcu Alexandra Elmer, 8.38 saniye ile hem kadınlar hız finalinde şampiyon oldu hem de Avusturya’nın hız finallerinde yapılmış en hızlı tırmanışını da gerçekleştirmiş oldu. Elmer: ”Rekoru iki kez güncellemiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Antrenmanlarda kendimi çok iyi hissediyordum ve sürekli 9 saniyenin altında tırmanıyordum ama bunu yarışmaya taşımak bambaşka bir iş. Yapabildiğim için mutluyum.

Jessica Pilz de hız tırmanışında gelişme kateden sporculardan. Yarışmada 3 kez 10 saniyenin altında tırmanmayı başardı ve 5. sıradan hız etabını tamamladı.

Avusturyalı hız tırmanıcısı Lukas Knapp

Erkeklerdeki hız 1’incisi 6.69 saniye ile Salzburgtan Lukas Knapp oldu. Elemelerde 6.46 saniye ile kendi kişisel rekorunu kıran 23 yaşındaki başarılı tırmanıcı sonuçlardan bir hayli memnun.

Tobias Plangger

Kim tahmin edebilirdi ki salgın sonrası yapılacak ilk yarışmada ülkenin hız rekoru kırılacak?

Avusturya’nın 19 yaşındaki başarılı hız tırmanıcısı Tobias Plangger, eleme etabında 5.98 saniye ile tırmanarak ülkenin bu alandaki rekoruna sahip oldu. Tobias ”Hep 6 saniyenin altında tırmanmak istiyordum ve bu amaç uğruna çok çalışıyordum, yarı final benim için biraz talihsiz geçse de 3. oldum. Kazanmaktan ziyade güzel ve keyifli bir vakit geçirmek istemiştim zaten. Sonuçtan son derece memnunum. Knapp da, arkadaşının bu başarısını Avusturya’nın bir markası olarak yorumluyor ve tebrik ediyor.

Pawel Draga – Avusturya Hız Takımı Baş antrenörü

Avusturya Hız Takımı baş antrenörü Pawel Draga: ”Yarışmadan, özellikle de hız sporcularımızdan son derece memnun kaldım. iki altın madalya, iki Avusturya hız rekoru ve birçok kişisel rekorlar. Bu sonuçlar 1,5 yıl önce başladığımız yolculukta güzel motivasyon kaynakları olacak.”

Avusturya Tırmanış Birliği Spor Direktörü Heiko Wilhem da ilk etabı tamamlanan yarışmalardan bir hayli memnun. Alman ve İsviçreli ekiplerden gelen olumlu geri bildirimler süreci ne kadar güzel idare ettiklerinin göstergesi.

Önlemler

Yarışmacıların farklı yerlerden tırmanış alanına girip çıkması, her sporcunun kendine ait sopalı fırçalarının olması ve kendilerinin fırçalama zorunluluğu; sadece bir fotoğrafçının uzaktan çekim yapması ve sporcular hariç diğer herkesin maskeli olması alınan önlemlerden sadece bazıları.

Sonuçlar

Kadınlar Boulder Yarı Final Sonuçları
Kadınlar Boulder Final Sonuçları
Erkekler Boulder Yarı Final
Erkekler Boulder Final
Erkekler Hız Sonuçları
Kadınlar Hız Sonuçları

Kaynakça: 1 / Aşağıda eklemiş olduğum dosyadaki bilgiler Avusturya Tırmanış Federasyonu resmi internet sitesinden alınmıştır. Almanca bilgiler internet yardımıyla İngilizce’ye çevrilerek kaynak olarak kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.