Avusturya Yaz Tırmanış Serisi | Koronavirüs ve Tırmanış Yarışmaları

Geçen sene bugünlerde bana ”2020 yaz sezonu senin için ne ifade ediyor?” diye soracak olsanız, hiç şüphesiz ”Tırmanış ve olimpiyatlar” derdim. Fakat dünya sürprizlerle dolu; bu sürprizlerin bir tanesi bizi evlere tıktı, sokakları boşalttı, uzaktan eğitti, ligleri iptal ettirdi ve dünya şampiyonalarını ertelettirdi. En son II. Dünya Savaşı nedeniyle, 1940-1944 yıllarında iptal edilen olimpiyat oyunları , bu sefer de korona virüs salgını nedeniyle iptal edildi. Dünya savaşı niteliğinde bir salgın…

Haziran ayı itibariyle spor endüstrisi dahil dünya genelinde ”Yeni Normal”e geçiş başladı. Almanya, futbol liglerini seyircisiz başlatarak spor dünyasındaki korona sonrası ilk hareketliliği başlattı. Sonrasında, NBA’in Temmuz ayında başlayacağı haberi, Premier Lig’in kolları sıvaması, Fenerbahçe’nin Trabzonspor’a 3-1 yenilmesi gibi birtakım sportif hareketliliğin ardından bizler, ”Peki ya tırmanış yarışmaları?” diye düşünmeye başlamıştık ki ilk atak Avusturya’dan geldi.

18 Haziran’da Avusturya Tırmanış Birliği (KVÖ) resmi internet sitesinde, salgın sonrası ilk tırmanış yarışmasını ve detaylarını yayınladı.

”Avusturya Yaz Tırmanış Serisi 2020” başlığıyla yayınlanan yarışma, Temmuz ayında başlayacak ve Eylül ayında kombine formatında final yaparak sona erecek. Yarışma spor tırmanışın 3 disiplinini kapsayacak ve her branşta 25’er kadın ve erkek sporcu yarışacak. Öte yandan, yarışmanın Almanya ve İsviçre gibi komşu ülkelere açık olması; aynı dünya kupalarındaki gibi uluslararası nitelikte, tatlı bir rekabet ortamı oluşturacağa benziyor.

2018 Innsbruck Tırmanış Şampiyonası | Jakob Schubert yarı finalde

Yarışmacılar, Avusturya Tırmanış Birliği tarafından alanında başarılı üst seviye sporculara davetiye gönderilerek belirlenecek. Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin en iyilerini bu yarışmada izleyeceğiz.

Detaylara geçmeden önce burada ufak bir parantez açmak istiyorum.
Slovenya, dünya üzerinde salgını atlatan ve spor faaliyetlerine ilk başlayan ülkelerden biri oldu. Tırmanış salonlarını ilk önce profesyonel sporcularına, sonra herkese açarak tırmanış faaliyetlerine başladı. Hatta gençlerin katıldığı lokal bouldering yarışmaları seyircili bir şekilde yapıldı. 2020 Avusturya Tırmanış Serisi’nin farklılığı, Covid-19 sonrası ilk ”uluslararası yarışma” niteliği taşıyor olması.

Önlemler

Temmuz ve Ağustos ayındaki yarışmalar seyircisiz; Eylül ayındaki yarışmalar ise Avusturya hükümetinin öngördüğü koşullarda seyirciler katılabilecek. Her boulder hattının arasında 2 metrelik mesafenin olması, kadın ve erkek yarışmacıların paralel bir şekilde yarışmayacak olması ve izolasyon alanının iptal edilmesi, alınan önlemlerden bazıları. İzolasyon tarafının iptal edilmesi, ”Yarışmacılar nasıl ısınacak?” sorusunu akıllara getiriyor.

Micheal Schöpf ve Heiko Wilhelm gibi federasyon yöneticileri, bu uzun soluklu yarışmanın yarışmacılar üzerindeki adaptasyon noktasına dikkat çekiyorlar. Avusturya Tırmanış Birliği Spor Direktörü Heiko Wilhem, KVÖ bünyesindeki antrenörler, yöneticiler ve sporcular arasında yapılan toplantılar sonucunda, yeniden bir tırmanış yarışması atmosferi yaratmak ve sporcuları motive etmek adına bu kararı verdiklerini belirtiyor.

Kletterzentrum Tırmanış Salonu |Innsbruck

Tırmanış serisi 8-9 Temmuz tarihlerinde Bouldering disiplini ile başlayacak. Bouldering yarışmaları Innsbruck, Sillside’taki koşu pistinde, taşınabilir duvarlar kullanılarak yapılması planlanıyor. Hız ve lider disiplini meşhur Kletterzentrum tırmanış salonunda olacak.

Her branşın kadın ve erkek finalleri Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerinde sıkça izlenen ORF Sport + adındaki televizyon kanalından canlı olarak seyredilebilecek. Avusturya Tırmanış Birliği’nin Youtube kanalından da yarışmalar canlı olarak izleyebileceğiz.

Temmuz ayında yapılması planlanan hız ve bouldering yarışmalarının tarihleri kesin olarak belli olmasına karşın, Ağustos ayında yapılacak lider yarışması ve Eylül ayı içinde planlanan kombine finallerinin tarihleri kesin olarak belirtilmedi. Eylül ayındaki yarışma, Ağustos ayında Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu’nun (IFSC) yayınlayacağı yarışma takvimine bağlı olarak kararlaştırılacak.

Gençler de Sahada!

Avusturya Genç Tırmanış takımı

28 Ağustos ile 6 Eylül arasında Yaz Tırmanış Serisi’nin yapılacağı ortamda U12, U14 ve U16 Gençler Tırmanış Şampiyonası da yapılacak. Deneyimli isimlerle geleceğin genç yeteneklerini böyle bir ortamda buluşturarak bilgi aktarımı sağlanması gerçekten çok mantıklı. Otoriteler bu şampiyonadan ses getirecek isimlerin çıkacağını öngörüyor.

Avusturya Yaz Tırmanış Serisi | Takvim

-08/09 Temmuz – Bouldering 1 Innsbruck
-10 Temmuz – Hız 1 Innsbruck
-15/16 Temmuz – Bouldering 2 Innsbruck
-17 Temmuz – Hız 2 Innsbruck
-Ağustos (Belli değil) – Lider 1 Imst
-Ağustos (Belli değil) – Lider 2 Imst
-28 Ağustos/ 6 Eylül (IFSC’ye bağlı olarak tarih kayabilir) U12, U14, U16 Gençler Tırmanış Şampiyonası.
– Eylül (Belli değil) Yaz Serisi Kombine Finalleri

Varsayımlar

Jessica Pilz 2015 Avrupa Şampiyonası’nda | Mükemmel Zamanlama

Done

Sevgili okurlar, müsaade ederseniz sizlerle biraz sesli düşünmek istiyorum. Kilian Fischuber ve Anna Stöhr‘e Tokyo’daki kombine formatı hakkında düşüncelerini sorduğumda ”İdeal bir sistem değil, tırmanışın içindeki üç disiplin de ayrı ayrı değerlendirilmeli” şeklinde yorum yapmışlardı.

Peki nasıldı olimpik format? Ufak bir hatırlatma yapalım: 20 kadın ve 20 erkek sporcu bouldering, hız ve lider disiplinlerinde ayrı ayrı yarışmak zorunda; bu yarışmalardaki performanslar sonucunda en iyi ilk üç isim kürsüye çıkacak. 40 sporcu 6 madalya.

Avusturya Yaz Tırmanış Serisi’nde ise her disiplin için 25’er kadın ve erkek yarışmacı olması planlanıyor. 150 sporcu ve daha çok madalya. Sanki Kilian ve Anna’nın tavsiyelerini Avusturyalı yetkililer duymuş gibi. IOC ve IFSC’nin bu yarışmayı büyük bir dikkatle seyredeceklerini düşünüyorum. Eğer organizasyon, sportif açıdan enerjisi yüksek ve herhangi bir sağlık problemi yaşanmadan gerçekleşirse, tırmanışın 2028 ve gelecek olimpiyatlardaki kaderini etkileyecek önemli bir done olabilir.

Vail | Colorado

Belki de yeni bir format

Avusturya’nın komşu ülkelerle yapacağı bu organizasyon belki başka ülkelere de örnek teşkil edebilir. Mesela Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya gibi balkan ülkeleriyle benzer organizasyonlar düzenlenebilir. Dünya kupalarında yarışma fırsatı bulamayan genç sporcular, bu tarz komşu ülkelerle yapılan yarışmalarda deneyim kazanabilir.

Sevgili Uğur Yılmaz ile salgın sonrası yarışmalarda yeni ve yetenekli isimlerin tırmanış dünyasına adım atabileceğini konuşmuştuk. Olimpiyat kotası kazanan sporcular önümüzdeki dünya kupalarında, sakatlık korkusu nedeniyle, bu yarışmalara yönlenebilir; boşalan sıralara da daha önce ismini hiç duymadığımız genç sporcular gelebilir. Oluşabilecek bu sistemi ATP tenis turnuvalarına benzetebiliriz aslında. Birçok Türk tenisçimiz deneyim kazanmak için ATP seviyesindeki organizasyonlarda ter döküyor, sonrasında Wimbledon veya Fransa Açık gibi Grand Slamler’e gidiyor. Türk tırmanış sahnesindeki yetkililer, Avusturya Tırmanış Serisi’ni yakından takip eder ve komşu ülkelerle bu konuda temasa geçerlerse radikal ve mantıklı bir karar vermiş olacaklardır.

Dediğim gibi, sesli düşünüyorum sadece…

Kaynak: 1 Not: Site Almanca, aşağıya sizler için İngilizce halini derledim. Dilerseniz pdf olarak bilgileri indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.