Spor Tırmanış Avrupa Sahnesinde! | 2022 Münih Avrupa Şampiyonası

Spor tırmanış, 2022 Avrupa Şampiyonası 4 yeni branştan biri olmayı başardı. 400’e yakın sporcu tırmanışın 3 disiplininde de yarışacak.

Spor tırmanışın yükselişi salgın dinlemiyor! Geçtiğimiz hafta IFSC ile Avrupa Şampiyonası yetkilileri arasında yapılan toplantı sonucunda, 2022 yılında Münih’te yapılacak olan organizasyona spor tırmanış da dahil oldu.

Spor tırmanışla beraber plaj voleybolu, masa tenisi ve kano yarışı da bu oyunlara dahil edildi. Atletizm, bisiklet, jimnastik ve kürek, şampiyonanın diğer sporlarını oluşturmakta.

Yarışmalar 1972 Münih Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış ”Münih Olimpiyat Parkı”nda 11-22 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak.

2015 Münih Bouldering Dünya Kupası

Münih, neredeyse her yıl bouldering dünya kupası yarışmalarına sahne oluyor. Avrupa’nın göbeğinde ve seyircisi fazla olan bir yarışma olduğu için hiçbir profesyonel tarafından es geçilmeyen ayaklardan bir tanesi. Yıllardır Münih’te tırmanış yarışmalarının yapılıyor oluşu ve rekabet ortamının diğer yarışmalara nazaran daha fazla olması şehrin resmi makamlarınca bilinmekte. IFSC Avrupa Direktörü Wolfgang Babel perde arkasındaki teşekkürü hak eden isimlerden biri.

Şampiyonaya toplamda 400 sporcunun katılması planlanıyor. Tırmanıcılar bouldering, hız, lider ve kombine formatlarında yarışacaklar.

Spor tırmanışın 2018 Asya Oyunları’ndan sonra Avrupa’da böyle bir organizasyonda yer alması, kitlelere ulaşması açısından kritik önem taşımakta çünkü tüm yarışma Almanya ve Avrupa’daki ulusal televizyon kanallarında canlı olarak yayınlanacak.

Kaynak: IFSC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.