Arco’nun Kraliçesi Bir Kez Daha Onurlandırıldı: Stefano Ghisolfi Queen Line’ın 2. Çıkışını Yaptı

Arco… Doğallığından asla ödün vermemiş bir şehir ve o şehri çevreleyen saf kireç taşı kayalıklar… Stefano Ghisolfi için Arco’nun tanımı bu kadar basit değil elbette. Yıllardır parmaklarını törpüleyen bu şehir ve kayalıklar Stefano’yu daha iyisini yapmaktan alıkoyamıyor.
İtalyan tırmanıcı, uzun zamandır mesai harcadığı Queen Line rotasını çıkmayı başardı. Bu rota, Stefano’nun yapılacaklar listesinde olan bir hattı fakat 2019 yılının başlarında bu hattı çıkacağını kendisi dahil tahmin etmiyordu.

Arco, İtalya
Fotoğraf:http://gardasee-insider.de/arco-gardasee/

Queen Line geçmiş yıllarda yerel tırmanıcı ve eski toprak Mauro Mabboni tarafından boltlandı. Rotanın bulunduğu sektör eskiden dry-tooling (kabaca buz tırmanışının kayada olan versiyonu) amaçlı kullanılıyordu. Bu tırmanış stilinde kullanılan kazma ve krampon gibi ekipmanlar kaya yüzeyinde aşınmalar ve küçük delikler meydana getirmiş. Sonraki yıllarda bu sektör spor tırmanış bölgesine çevrilince iyileştirme amaçlı bu deliklerin içleri doldurularak kapatılmış. Yani Queen Line‘ın işlem görmüş yapay bir hat olduğunu söyleyebiliriz.
Ünlü tırmanıcı Adam Ondra, 2017 yılındaki Arco ziyaretinde Mauro Mabboni’nin rotasına Stefano ile birlikte bir ziyaret gerçekleştirmiş ve sadece birkaç günlük denemeyle rotanın kilit hamlelerini bağlayıp ilk çıkışını yapmıştı. Stefano, bu dönemde “Arco’nun Kraliçesi”ni gözüne kestirir ve Adam’ın verdiği motivasyonla beraber rotaya çalışmaya başlar. Adam, Queen‘e çalıştığı sıralarda Stefano da Queen’le kardeş sayılabilecek olan One Punch (9a+)‘a çalışıyordu. Bu rotayı temiz bir çıkışla noktalayan ünlü tırmanıcı, ilkbaharın gelmesiyle ısınan ve nemlenen hava sebebiyle ufak bir ara vererek hedefindeki rotayı sonbahara saklar. Havaların soğumasını bekleyen Stefano sonbaharın gelmesiyle birlikte, hedefindeki rotanın bir fragmanı niteliğinde olan ve Queen Line’ın hattından başlayıp One Punch’ın tepesinde biten One Slap (9b)’i de temiz bir şekilde tamamlayarak hem mental hem de fiziki açıdan artık Kraliçe’nin huzuruna çıkmaya hazır duruma geldi.

Stefano Ghisolfi, Val Dı Fassa Avrupa Tırmanış Yarışması
Fotoğraf: http://www.sportsmall.it/2017/06/25/arrampicata-val-di-fassa-2017-europeo-di-lead-e-speed-stefano-ghisolfi-ci-prova/

2019’un Şubat ayına geldiğimizde mesaisi yoğun bir Stefano Ghisolfi karşımızdaydı. Zirveye oynayan her tırmanıcı gibi o da olimpiyatlara hazırlanıyor ve mesaisinin çoğunu boulder salonlarında ya da speed rotasının büyük kırmızı tutamaklarında harcıyordu bu dönemde. Bu yoğunlukta bile evine 10 dakika uzaklıkta olan kaya bandına uğramaya devam etti. Her gittiğinde projesinin karşısında daha güçlü ve kararlı bir duruş sergileyen Stefano, bir denemesinde 3. bolttan itibaren başlayıp istasyona kadar düşmeden ulaşınca bir şeylerin yolunda gittiğini anladı. Takvimler 26 Şubat’ı gösterdiğinde Kraliçe, dünyanın en iyi tırmanıcılarından birini daha huzuruna kabul etti. Stefano, yaklaşık 2 senedir uğruna emek verdiği rotayı sonunda tertemiz bir çıkışla gönderdi. Rotanın ikinci çıkışını gerçekleştirdiği gün Instagram hesabında paylaştığı fotoğrafta rotayla ilgili şu cümlelere yer veriyor: “Bugün, hiç beklenmedik bir şekilde,  Adam Ondra’nın ilk çıkışını yaptığı ve Mauro Mabboni’nin boltladığı, İtalya’nın en zor ve Arco’nun ilk boltlanan 9b dereceli rotasının ikinci çıkışını gerçekleştirdim. En zor kısmından en kolay kısmına kadar her hamlesinde düşmeye yakın hissettiğim bu rotada %100’ümü verdim. Rota, tırmandığım diğer 9b’lerden biraz daha zordu. Perfecto Mundo (9b+)’dan sonra tırmandığım en zor ikinci rotaydı diyebilirim.”

Stefano Ghisolfi, Queen Line (9b) rotasında
Fotoğraf: https://d1vs4ggwgd7mlq.cloudfront.net/wp-content/uploads/2019/03/stefano-ghisolfi-queen-line-1-e1551477491341.jp

Stefano Ghisolfi bu sene olimpiyat elemelerine ve bölgesindeki diğer zorlu hatlara ağırlığını vermiş durumda. Dileriz başarılı sporcuyu Tokyo’da ve başka zor spor rotalarda da izleriz.

Kaynak: https://rockandice.com/inside-beta/stefano-ghisolfi-the-queen-line/?cn-reloaded=1

Queen Line (9b) tırmanış videosu (İtalyanca içerik!): https://www.youtube.com/watch?v=VzYaqQOt6js

Sektördeki bir diğer rota olan One Punch (9a+): https://www.youtube.com/watch?v=1R4fio_c-90&t=16s

Bu linkte de Adam Ondra’yı One Slap (9b) rotasında dans ederken görmekteyiz: https://www.youtube.com/watch?v=KJXsVf11mbA

Keyifli seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.