2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na Adım Adım

Paris Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi, 21 Şubat’ta yapılan basın toplantısında; 33. Yaz Olimpiyat Oyunları’na içinde spor tırmanışın da olduğu dört ek sporun eklenmesine ilişkin öneriyi onayladı. IOC (International Olympic Committee) (Uluslararası Olimpiyat Komitesi)’ye 26-28 Mart tarihlerinde sunulacak teklif kabul edildiği takdirde, 24 Haziran’da Lozan’da yapılacak olan 134. IOC oturumunda görüşülecek. Toplantıdan çıkacak onay doğrultusunda spor tırmanış 2. kez olimpiyatlarda yer alacak.

2018 Chamonix Dünya Kupası
Fotoğraf: https://www.climbing.com/competition/recap-and-photo-gallery-ifsc-chamonix-world-cup-2018-lead-and-speed/

Fransa’daki toplantı, spor tırmanış dünyası için önemli konuların konuşulduğu bir ortamdı; çünkü verilen teklifle birlikte tartışmalı 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndaki tırmanış formatının değişmesi bekleniyor.
Tokyo 2020’de sporcular hız, lider ve boulder disiplinlerinde yarışıp, tek madalya üzerinden değerlendirilecekler. Yeni sistemde ise, hız disiplini diğer disiplinlerden ayrılarak tek madalyalı ayrı bir branş olacak; boulder ve lider disiplinleri de kombine olarak birlikte değerlendirilecekler. Bu durum madalya sayısına da yansıyacak. Tokyo’da sporcular; 3 erkek ve 3 kadın olmak üzere 6 madalya alacakken, Paris’te bu durum 2 katına çıkacak. Bu durum sporcu katılım sayılarına da yansıyacak. Tokyo 2020’de 40 sporcu katılabilecekken, Paris 2024’te bu sayı 72’ye çıkacak. 32 sporcu hız kategorisinde, 40 sporcu da boulder ve lider kombine klasmanlarında yarışacaklar.

Peki neden böyle bir değişikliğe gidildi?
Tırmanış sporunun Tokyo 2020 Olimpiyatları’na eklendiği haberi tırmanış camiasında büyük bir sevinçle karşılandı fakat kafalarda da bir o kadar soru işareti yarattı. Normalde IFSC (International Sport Climbing Federation) (Uluslarası Spor Tırmanış Federasyonu) yarışmalarında 3 farklı tırmanış disiplini mevcuttur. Bunlar boulder, lider ve hız yarışmalarıdır. 3 farklı disiplin olduğundan dolayı 3 farklı sporcu grubundan bahsediyoruz bu noktada. Farklı disiplinlerdeki bu sporcular; yıllardır belli bir branşa odaklı antrenman yapmakta ve yaptıkları branşın yarışmalarına katılmaktadırlar. Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda ise sporcular, bu 3 disiplinde birden yarışmak zorundalar. Olimpiyatlara katılmak ve başarılı olmak isteyen sporcular da projelerini bir kenara bırakıp, eksik oldukları branşa yönelik çalışmalara başladılar. Bu durum tırmanış dünyasında büyük eleştirilere sebep oldu. Çünkü lider ve boulder yarışmalarında her iki disiplinden sporcuları görüyoruz ve bu sporlar içerik olarak birbirine benzemektedirler. Fakat hız disiplininde bu sporlardan hem antrenman hem de içerik bakımından farklılıklar mevcut. Bu konuda yapılan görüşmeler, geri bildirimler yeni bir sisteme gidilmesine yol açmışa benziyor. Aslında Paris’te konuşulan konular yerinde olmuş diyebiliriz. Şimdi sıra geldi parmakları çapraz yapıp 26 Mart’ta IOC’tan alınacak kararı beklemekte. O zamana kadar #ClimbToParis!

Kaynak: https://www.ifsc-climbing.org/index.php/news/item/1319-sport-climbing-proposed-for-olympic-games-paris-2024

https://entre-prises.com/en/sport-climbing-proposed-for-olympic-games-paris-2024/Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.