Froggatt Edge | Peak District’in Doğusunda Bir Kaya Cenneti

Sevgili dostum Arman, geçtiğimiz günlerde arkadaşı Christos ile Froggatt Edge bölgesine tırmanmaya ve gezmeye gittiler. Kendisine, hem böyle güzel bir bölgeyi Climbing Posts‘a anlattığı için hem de kendi deneyimlerini paylaştığı için gerçekten kendi adıma gerçekten çok teşekkür ederim. Ben aradan çekiliyor ve sizleri Arman’ın kaleme aldığı yazıyla baş başa bırakıyorum.
– Berkay
.

İngiltere’nin kuzeyinde, Peak District’in doğusunda yer alan Froggatt Edge, bölgenin gözde geleneksel tırmanış ve bouldering bölgelerinden birisidir. İlk kaya tırmanışı yaptığım yer olmasından dolayı da bendeki yeri ayrıdır.

Froggatt Edge, Sheffield şehir merkezine arabayla yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta. Aracımızı yol kenarındaki boşluğa bıraktıktan sonra 15 dakikalık bir yürüyüş bizleri bekliyor. Belirli bir patika üzerinden Bouldering padleriyle veya tırmanış ekipmanlarıyla rahatça yürünebiliyor. Peak District’in geneli gibi burası da çamurlu olabiliyor. Su geçirmez botlar olmazsa olmaz.

Aracı park ettiğimiz yer – Fotoğraf: Arman Zonuzi Arşivi

Bölgeye vardığımızı patikanın sağında ve solunda dağınık bir şekilde görülen boulderlardan anlıyoruz. Bulunduğumuz bölge aslında geleneksel tırmanış rotalarının da zirve noktası. Zirve dediğim de kabaca 15 m olsa gerek. Öyle çok yüksek rotalar değiller.

Google Maps uzerinde Froggatt Edge. A625 yolu Sheffield’a giden ana yol.
Tırmanış arkadaşım Christos ile Froggatt yolundayız. Kahvesiz olmaz! – Fotoğraf: Arman Zonuzi Arşivi

Peak District’teki coğu tırmanış bölgesi gibi Froggatt da uzun bir hat şeklinde birkaç kilometre boyunca uzanıyor ve üzerinde yüzlerce rota var.

Froggatt Edge’te Kayalar

Soldaki karlı yol çoğu rotanın zirvesini, başlangıcına bağlıyor. “Chequers Buttress” (HVS 5a), Fotoğraf: Arman Zonuzi Arşivi.

Fotoğraftaki kaya, bölgenin meşhur rotalarından “Chequers Buttress” e (HVS 5a) ev sahipliği yapıyor. Bu bölge ayrıca bölgedeki en iyi slab tırmanış rotalarına ev sahipliği yapıyor. Çoğunda emniyet alacak, malzeme atacak fazla yer yok, haliyle adrenalini yüksek rotalar.

Tody’s Wall” (HVS 5a) – Fotoğraf: Arman Zonuzi Arşivi.

Froggatt Edge’teki bir rotanın benim için yeri özel. Dışarıda tırmanmayı denediğim ilk rota, “Tody’s Wall” (HVS 5a) oldu. Bu rota oldukça ilginç çünkü başlangıçta oldukça pozitif bir açısı var ve kolayca tırmandığınız bir kaya parçasının üstüne gelene kadar her şey yolunda gidiyor. Asıl zorluk bu kayanın üstünde ayağa kalkabilmek çünkü tırmanırken yatar pozisyonda kalıyorsunuz ve ayağa kalkmak için pek de yer yok ve kayanın burada ciddi bir negatif açısı var. Sonrasında da heyecan bitmiyor çünkü omuz yüksekliğinde bir köşeyi geçmeniz lazım. Bu kısım negatif açılı ve oldukça düz olduğu için ayağı direkt yukarı çıkarmak gerekiyor. Burası rotanın kilit kısmı. Bundan sonra ise çatlak kısmı başlıyor. Burada emniyet alacak çok yer yok ancak açısı oldukça iyi bu yüzden tırmanmak çok zor değil.

Sizler için rotanın videosunu buraya ekliyorum;

Video: Tom Bushell ve Sam Husband “Tody’s Wall” – (HVS 5a)

Belirtmekte fayda var; hand jamming/ el sıkıştırma gibi çatlak tırmanış teknikleri, Peak District’te çok fazla kullanılıyor ve iyi bilmek gerekiyor çünkü neredeyse her rota yatay veya dikey çatlaklardan oluşuyor. Bu durumu göz önüne alınca, Wide Boyz’un neden buradan çıktığını anlamak çok zor olmuyor.

Rotaların zorluğu demişken, İngiltere’de gritstone / kum taşı kayalarda kullanılan zorluk sistemini sizler için aşağıya ekledim:

Zorluk Skalası

İngiliz geleneksel tırmanışı zorluk skalası. Kaynak: rockfax.com

Bu zorluklar yürüyüşe kıyasla oluşturulmuş. Mesela en kolay olan Mod/moderate yürüyüşe göre orta derecede zor anlamına geliyor. Diff/difficult, yürüyüşe göre zor; HVD/Hard Very Difficult ise yürüyüşe kıyasla çok çok zor anlamında. Bir yerden sonra bu derecelendirmeler yetmeyince E seviyeleri eklenmiş. Bunun geleneksel rotalar için olduğunu hatırlatmakta fayda var, spor tırmanış rotaları grafiğin solunda da gösterilen şekilde derecelendiriliyor.

Şöyle bir not düşmek lazım, bu zorluklar 1950’li yıllardan beri kullanılıyor ve günümüzdeki spor tırmanış dereceleriyle çok uymuyor, o yüzden biraz dikkatli olmakta fayda var. Buralarda devamlı yapılan bir şaka var, birisi bir ülkede tırmandığı zor bir rotadan bahsettiğinde cevap olarak “Hah, Peak’te olsa olsa VS’tir” deniyor. (Demek ki Froggatt Edge, bizim buranın Ballısı – B.)

Diğer tırmanış noktaları da Froggatt’a yürüme mesafesinde – Fotoğraf: Arman Zonuzi Arşivi
Gitmişken şaklabanlığı da ihmal etmiyoruz. Fotoğraf: Christos Makris

Bu kaya, buradaki boulderların güzel bir örneği. Biraz kısa belki ama tek başına duran ve neredeyse her tarafında birkaç rota olan kayalar bu bölgede çok yaygın. Benim asılı olduğum kısım da birkaç rotanın bitiş noktası.

Aracımızı bıraktığımız yerden yaklaşık 1.5 saat yürüyerek Froggatt Edge’i de geçtikten sonra bu tabelaya ulaşıyoruz. Buradan sonra Curbar ve Baslow yürüyerek ulaşılabilecek mesafede bölgeler. Bahsetmiş olduğum bölgeler de Froggatt Edge kadar popüler ve çok güzel bir doğası var.

Bol tırmanışlı ve bol gezmeli bir faaliyetin ardından bize dönüş yolu gözüktü…

Foto Galeri

Froggatt’ın uzaktan görünüşü
Froggatt Edge’teki hatlar – Fotoğraf: Arman Zonuzi
Hadi kayadaki tutamaklara yakından bakalım! – Fotoğraf: Arman Zonuzi

Arman Zonuzi’ye paylaştığı bilgiler ve fotoğraf için çok teşekkür ederiz.

Bizi takip etmeyi unutmayın

Sosyal medya hesaplarımızdan güncel paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz 🙂

Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin

Arman Zonuzi Instagram hesabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.